Amerika gurnula Kinu u krilo Rusije: Moskva pouzdan saveznik
Rusija i Kina planiraju da oforme zajedničku orbitalnu stanicu, a prvi koraci u tom pravcu trebalo bi da budu napravljeni već ove nedelje. Ruski eksperti ocenjuju da obe zemlje imaju veliki potencijal, a da rusko-kineska saradnja u ovoj sferi ima veliku perspektivu.
Izvor iz ruske raketno-kosmičke industrije navodi da kinesku stranu, koja planira da narednih godina započne izgradnju višemodularne kosmičke stanice, interesuje rusko iskustvo dugih letova, kao i izgradnje velikih kosmičkih objekata. Osim toga, kako je naveo izvor, Kina nema niz važnih tehnologija i spremna je da predloži svoje partnerstvo u zamenu za njih.
Eksperti ističu da je upravo zbog toga Kina okrenuta ka Rusiji kao prema iskusnom savezniku i dobrom susedu.
Vodeći naučni saradnik Instituta za istraživanje svemira Ruske akademije nauka Natan Ejsmont pozitivno ocenjuje značaj predstojećih pregovora o stvaranju zajedničke svemirske stanice.
- O tome se odavno priča. Nadamo se da će sve ispasti kako treba. Kineze su u nekom smislu Amerikanci "bacili" u neku vrstu izolacije, a čak su ih udarili i sankcijama. Već mnogo godina Amerikanci čine sve kako bi sprečili razvoj kineske nauke i tehnike. Kinezi traže druge partnere, a rezultat toga je i saradnja koju pokušavaju da razviju sa našom zemljom - navodi Ejsmont.
Ekspert dodaje da postoje i neke prepreke kada je reč o rusko-kineskoj saradnji, ali da se one mogu prevazići.
- Postoje i prepreke tehničke prirode kada je reč o uspostavljanju saradnje. Kinezi su za svoje orbitalne stanice izabrali nešto drugačije orbite. Ako se sada planira spajanje sa kineskim stanicama, postojaće određeni problemi. Međutim, takvi problemi su postojali i svojevremeno između SAD i Sovjetskog Saveza i oni su rešeni. Perspektive u saradnji Rusije i Kine u kosmosu su velike i takva saradnja bi bila korisna za sve - kaže Ejsmont.
Rusija i Kina su prošle godine postigle dogovor da značajno prošire saradnju u istraživanju kosmosa, pre svega u istraživanju Meseca i stvaranju zajedničkih orbitalnih grupa.
Prekretnica u pregovorima bili su događaji iz 2014. godine, pošto je saradnja Rusije i SAD postala ugrožena zbog političkih bitaka.
Očekuje se da će delegacija kosmičke administracije Kine već krajem ove nedelje posetiti Moskvu, gde će sa "Roskosmosom" obaviti pregovore o mogućnostima stvaranja zajedničke orbitalne stanice, a takođe će biti reči i o saradnji u oblasti pilotskih programa.