Kim je izvozao Trampa
"Više nema nuklearne pretnje iz Severne Koreje", slavodobitno je objavio Donald Tramp odmah po povratku s istorijskog sastanka u Singapuru s Kim Džong Unom. Tramp je do tog samouverenog zaključka došao na temelju "osećaja" koji je dobio iz razgovora u četiri oka s Kimom i zajedničke deklaracije u kojoj je Severna Koreja dala prilično neodređeno obećanje da će "raditi na potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluostrva".
Ali kako su poslednjih dana obaveštajni izvori otkrili američkim medijima, Severna Koreja i te kako i dalje nastavlja s nuklearnim programom. Štaviše, veruju američki obaveštajci, još je povećala proizvodnju obogaćenog uranijuma - koji služi kao gorivo za atomske bombe - na više tajnih lokacija.
Stručnjaci upozorili
Drugi eksperti, kao što je saradnik na Brukings instituta Evans Rever, već su ranije upozoravali da se Pjongjang ni za šta neće odreći svog nuklearnog arsenala. Poznato je da dinastija Kim, koja već sedamdesetak godina zemljom vlada na izuzetno brutalan način, vidi nuklearno oružje kao glavni jamac svog opstanka i polugu kojom će, ucenama i pretnjama, naterati međunarodnu zajednicu na ustupke.
Obaveštajni izvori i grupa eksperata koji prate Severnu Koreju, organizacija 38 Sever, otkrili su da osim "naglog unapređivanja infrastrukture" svog jedinog zvaničnog postrojenja za obogaćivanje nuklearnog goriva, onog u Jongbjonu, Kimov režim ima još najmanje dve tajne lokacije na kojima takođe izvodi obogaćivanje, i to u sve većem opsegu.
Da Severna Koreja ima još nuklearnih postrojenja, dugo se sumnjalo, a američki obaveštajci sad su to potvrdili za En-Bi-Si i imenovali još jedno tajno postrojenje, Kangson, te naveli kako postoji bar još jedno.
Takođe, Severna Koreja nastavlja da proizvodi mobilne sisteme za lansiranje svojih balističkih projektila, koji bar u teoriji mogu da nose nuklearne bojeve glave i s njima dosegnu i delove američke teritorije, hiljadama kilometara daleko.
Osim toga, ne samo da nije zaustavila nego je povećala proizvodnju motora na čvrsto gorivo za balističke projektile koji ih čine pokretljivijima i lakšima za lansiranje.
Da li je američki predsednik, koji bi prvi trebalo da ima pristup svim saznanjima svoje obaveštajne zajednice, naivan ili pak svesno obmanjuje američku i svetsku javnost kako bi održao percepciju da je pitanje nuklearnog programa već rešeno, ili naprosto poriče stvarno stanje i ne želi da prizna sebi i građanima svoje zemlje da ga je Kim vrhunski "izvozao", pitanje je koje postavlja ugledni magazin "Forin polisi".
Urednik časopisa "Diplomat", Ankit Panda, smatra da je Kim, svim maglovitim obećanjima samo nastavio sa svojom strategijom koju je naznačio u svom novogodišnjem govoru, gde je naredio nastavak proizvodnje nuklearnih bojevih glava i balističkih projektila.
Drugim rečima, njegov nagli zaokret u retorici i stavu prema svom tradicionalnom neprijatelju i njegovom zahtevu za denuklearizacijom možda je uvek bio ono što se i činio - predobar da bi bio istinit.
Maglovit sporazum
Pjongjang, prema nekim tumačenjima analitičara, nastavlja s nuklearnim programom upravo zato što joj blagi i dvosmisleni sporazum iz Singapura to ne zabranjuje izričito.
"Ništa od ove aktivnosti ne predstavlja kršenje bilo kojeg od sporazuma sa Singapurskog samita između američkog predsednika Trampa i severnokorejskog vođe Kim Džong Una.
- Ovo nikad nije bilo predviđeno kao momentalno i unilateralno razoružavanje. Tako da je Kim slobodan da nastavi s operacijama na postojećim lokacijama - smatra Vipin Narang, profesor političkih nauka s američkog tehnološkog univerziteta MIT i specijalista za širenje nuklearnog oružja.