Varšavska pukotina: Pokreće se kriza koja razara EU
Bilo je i ranije povremenih sankcija za pojedine zemlje EU koje nisu dosledno pratile politiku Brisela, ali one su se uglavnom odnosile samo na pojedine institucije i imale su ograničen rok dejstva. Poljska bi mogla da bude "kažnjena" ukidanjem prava glasa Varšavi u institucijama EU. Bio bi to presedan, jer se nešto takvo nije dešavalo u prošlosti, piše Sputnjik.
Evropska unija pokrenula je novu proceduru protiv Poljske zbog sporne reforme pravosuđa, koja će danas biti okončana usvajanjem Zakona o Vrhovnom sudu koji predviđa prevremeno penzionisanje gotovo 40 odsto sudija u toj zemlji.
Brisel je otvorio opsežnu istragu o vladavini prava u Poljskoj, jer smatra da ta mera podriva princip nezavisnosti pravosuđa, a ovaj potez Poljske mogao bi da rezultira ukidanjem prva glasa Varšavi u institucijama unije.
Dušan Proroković sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu smatra da su dešavanja u Poljskoj dokaz političke krize u EU, koja sada dobija sasvim novu dimenziju.
- Do sada smo imali sukobljavanja po horizontali, između država članica, oko izbegličkih kvota, raspodele budžeta, bezbednosnih politika, ali ona sada prerasta u sukob po vertikali, odnosno po dubini i tiče se same suštine funkcionisanja Evropske unije. Ako bi Poljska bila "kažnjena" ukidanjem prava glasa Varšavi u institucijama EU, bio bi to presedan, jer se nešto takvo nije dešavalo u prošlosti - kaže Proroković.
- Verovatno bi se politički rat između Brisela i Varšave produbio, a kako bi sve to u nekoj bližoj perspektivi teklo, u ovom trenutku ne mogu da predvidim. Ono što je izvesno jeste da Vlada Poljske ne namerava da odustane od proklamovanih ciljeva koje je premijerka Šildo definisala u prethodnom periodu - ocenjuje Proroković.
On očekuje podršku Poljskoj iz svih zemalja članica unije, s tim što će je, kako kaže, negde podržati vladajuće strukture, to će biti u manjoj meri, a u većoj meri će biti izražena podrška opozicije u nizu država.