Austrija od 1. jula preuzima predsedavanje Savetu EU
Austrija od 1. jula preuzima šestomesečno predsedavanje Savetu Evropske unije, u trenutku kada se EU suočava sa unutrašnjim izazovima, kao što su pitanja bezbednosti i migracija, kao i budućnost Unije.
Kako ocenjuje Centar za evropske politike (CEP), u takvim okolnostima izuzetno je važno da se Srbija u potpunosti posveti intenziviranju primene neophodnih reformi u svim oblastima koje su obuhvaćene pristupnim pregovorima kako bi poslala nedvosmislenu poruku o vlastitom kredibilitetu kada je u pitanju proces pristupanja EU.
Slogan "Evropa koja štiti", koji je Austrija izabrala za svoje predsedavanje, ukazuje na najznačajnije teme koje su u fokusu institucija EU i zemalja članica.
Tema proširenja koja je bila prioritet bugarskog predsedavanja sada naizgled prelazi u drugi plan, s obzirom da će za Austriju prioriteti pravashodno biti pitanja bezbednosti, borbe protiv ilegalne imigracije i zaštita spoljnih granica EU, digitalizacija, održavanje stabilnosti u evropskom susedstvu, a zatim i dalja podrška procesima evropskih integracija na Zapadnom Balkanu, navodi CEP.
- Austrija je jedna od država članica Unije koja veoma dobro poznaje situaciju u regionu Zapadnog Balkana obzirom na njenu geografsku bliskost i njene političke, ekonomske i bezbednosne interese. Uprkos izostanka eksplicitnog pominjanja procesa proširenja, očekujemo da Austrija nastavi da promoviše saradnju Unije sa zemljama Zapadnog Balkana, njihovo bliže povezivanje u okviru Berlinskog procesa i nastavak njihovog pristupanja EU - rekao je Srđan Majstorović, predsednik Upravnog odbora CEP.
Komentarišući otvaranje dva nova poglavlja za Srbiju, Majstorović se složio da su to dobre vesti, ali i dodao da suština pregovaračkog procesa nije u otvaranju poglavlja.
- Otvaranje poglavlja predstavlja pozitivnu vest, međutim napredak na putu ka članstvu u EU se meri stepenom spremnosti preuzimanja obaveza koje proističu iz članstva, a ne otvaranjem poglavlja - rekao je on.
Prema njegovim rečima, nažalost, Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije iz aprila ove godine veoma je jasno ukazao da je Srbija, uprkos otvaranju poglavlja, od 2015. godine načinila mali pomak kada se radi o stepenu spremnosti da postane članica EU.
- Pravim uspehom se može smatrati samo ispunjavanje neophodnih uslova za zatvaranje poglavlja, jer to znači da je Srbija zaista spremna da preuzme sve svoje obaveze u punom kapacitetu - rekao je Majstorović.
Istovremeno, potrebno je značajno unaprediti informisanje javnosti o neophodnim reformama u vezi sa evropskim integracijama kako bi se građani zainteresovali i aktivnije uključili u ovaj proces, njihova očekivanja uskladila sa realnim okolnostima, i na taj način pripremili za odluku na referendumu o pristupanju Srbije EU, navodi se u saopštenju CEP.