Budućnost Kosmeta je u EU, Srbija još čeka
Šefovi diplomatija zemalja članica Evropske unije danas su u Briselu razgovarali o situaciji na Kosovu i Metohiji posle savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde da jednostrano proglašena nezavisnost južne srpske pokrajine nije u suprotnosti sa međunarodnim pravom, kao i o evropskoj budućnosti zapadnog Balkana. Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton izjavila je da je pitanje Kosova na današnjoj bilo pomenuto isključivo u odnosu na savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde u Hagu, dok se o "ubrzavanju puta Srbije ka članstvu u Uniji" nije razgovaralo.
"Mišljenje Međunarodnog suda pravde je veoma jasno. Ono što sam rekla na sastanku jeste da je budućnost i Srbije i Kosova u EU", rekla je Eštonova na konferenciji za novinare nakon sastanka. "Beograd i Priština bi trebalo da otpočnu međusobni dijalog, a EU je i dalje spremna da u tome pomogne", dodala je ona.
Upitana da li je bilo razgovora o načinima da se ubrzaju evropske integracije Srbije, Eštonova je rekla da je razgovarano samo o stvarima vezanim za savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde, a da "nije bilo razgovora o brzini evropskih integracija, niti bilo čemu u tom smislu".
Inače, ovo je bio prvi redovni sastanak Saveta ministara EU pod predsedavanjem Belgije, koja je šestomesečno kormilo preuzela 1. jula.
Fratini: Nema uslovljavanja Srbije Kosovom
Šef italijanske diplomatije Franko Fratini izjavio je danas, pred početak sednice Saveta ministara Evropske unije, da se Srbiji ni sada, posle savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde u Hagu, priznavanje jednostrane nezavisnosti Kosova ne može postavljati kao preduslov za članstvo u EU.
"Ne možemo Srbiji dodavati nove preduslove (za članstvo u EU), kao što je priznavanje Kosova. Ni mnoge države EU nisu priznale tu nezavisnost, pa su punopravne članice EU", rekao je Fratini novinarima pred početak sednice Saveta za spoljne poslove.
Upitan da li bi sada, posle savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i preostale članice EU trebalo da priznaju tu nezavisnost, Fratini je rekao da "to zavisi od države do države".
"Situacija je sada mnogo jasnija. Mislim da bi Srbija i Kosovo sada trebalo da otpočnu iskren i jasan dijalog, osim o statusu, naravno, i da bi EU trebalo da pošalje pozitivnu poruku Srbiji pre svega ubrzavajući proces prebacivanja kandidature iz Evropskog saveta u Evropsku komisiju", dodao je on.
Tadićev emisar izvestio ministre EU o stavu Srbije o Kosovu
Posle sastanka Fratini je sopštio da je posebni izaslanik srpskog predsednika Borisa Tadića izložio ministrima spoljnih poslova Evropske unije stavove Srbije o rešenju problema Kosova i da je taj stav pomirljiv i da otvara mogućnost za pregovore Beograda i Prištine.
Fratini je rekao da je za većinu članica EU i neke druge zemlje sveta, mišljenje Međunarodnog suda pravde (MSP) znači da se u vezi s Kosovom o svemu može pregovarati osim o statusu.
On kaže da su ministri EU razgovarali o tome da se proevropskom predsedniku Tadiću pošalje pozitivna poruka i Evropskoj komisiji naloži da izradi mišljenje o spremnosti Srbije da dobije status kandidata za članstvo u EU.
Italijanski ministar je indirektno odgovorio da li je i kada uopšte moguća rasprava o statusu Kosova, rekavši da će u svakom slučaju biti presudno da se vidi kakvu će rezoluciju Srbija predložiti Generalnoj skupštini UN na raspravi o Kosovu u septembru.
Šef kiparske diplomatije Markos Kiprijanu naglasio je da njegova zemlja neće promeniti svoj stav o jednostranoj nezavisnosti Kosova ni posle savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde.
|