Turcima pune kase, a Srbima - mrvice
Vlada pokrajine i grada Beča, koju čine Socijaldemokratska partija Austrije (SPOe) i Zeleni, već godinama ogromne dotacije daju turskim klubovima, dok srpske zapostavljaju, odnosno daju im novac na kašičicu.
- Već neko vreme austrijski mediji objavljuju informacije o velikim dotacijama koje dobijaju turski klubovi. Mi vidimo da je SPOe već godinama naklonjen turskoj zajednici, iako je manja od naše. Za to smo delimično i mi sami krivi, jer nismo interesantno glasačko telo. Dok Turci, kada im se kaže, izlaze na izbore, Srbi to ne čine, pa tako ni naše klubove ne shvataju bitnim. Suočeni smo s tim da moramo da molimo za pare, a onda kada dobijemo male svote treba da budemo zadovoljni, iako je poznato da klubovi ne prave profite, već teško opstaju - kaže funkcioner iz jednog bečkog srpskog kluba koji, kao i mnogi drugi, ne želi da mu se pominje ime.
Nema javnih kritika
Srpski klubovi muku muče sa finansijama i moraju se zadovoljiti ako im bečke vlasti odobre manje svote, koje ne mogu da se porede sa skoro 40.000, koliko je tursko udruženje dobilo prošle godine.
I pored te činjenice, uprave srpskih klubova ne žele da javno kritikuju, već samo iza zatvorenih vrata iznose svoje nezadovoljstvo.
Državno tužilaštvo pokrenulo je istragu protiv inicijatora turskih obdaništa u Beču, koji je na osnovu dotacija grada uspeo da proneveri 10 miliona evra, što je skrenulo pažnju javnosti na ovu "tesnu" saradnju pre svega "crvenih" sa turskim udruženjima i klubovima.
Bečki dnevnik "Kronen cajtung" objavio je listu subvencija grada Beča turskim klubovima, koji pokazuje da su gradske vlasti odobravale dotacije turskim udruženjima, čak i onda kada se opozicija tome žestoko protivila.
Tako je prošle godine, na primer, Udruženje austrijsko-turskog prijateljstva, koje upravlja jednom knjižarom na Girtlu, 38.950 evra za "socijalni i informativni punkt", a ove godine dobio je 1.500 evra za "interkulturalnost".
Od 2005. ovaj klub je od grada dobijao godišnje oko 40.000 evra, svotu o kojoj mogu samo da sanjaju srpski klubovi, koji okupljaju veliki broj naše dece, time sklanjaju decu sa ulica i neguju kulturu svoje matice.
Tako postoji bezbroj turskih organizacija u Austriji kojima je bečka vlast davala najmanje četvorocifrene dotacije, te, ako se sve sabere, to ide na šestocifrene subvencije.
SPOe, pre svega, u Bečlijama turskog porekla vidi veliki birački potencijal i sa njima neguje već dugo godina tesnu saradnju i kupuje finansijskom i drugom podrškom glasove.