London pristao na "meki Bregzit"
Velika Britanija i Evropska unija u velikoj meri su se usaglasile o redosledu koraka koje će London preduzeti u procesu Bregzita.
Glavni pregovarač Evropske unije Mišel Barnije rekao je da su se dve strane dogovorile o prelaznom periodu, ocenivši ga kao "odlučujući korak".
Prelazni period koji će početi 29. marta 2019. godine trebalo bi da utaba stazu ka budućem trajnom odnosu Brisela i Londona.
- Tokom prelaznog perioda Britanija više neće učestvovati u kreiranju politike EU jer jednostavno neće više biti njena članica. Ipak, sačuvaće sve beneficije i prednosti jedinstvenog tržišta i carinske unije, pa će morati da poštuje sva evropska pravila kao i druge države članice - rekao je Barnije.
Dodao je da je postignut dogovor o pravima četiri i po miliona građana EU koji žive u Ujedinjenom Kraljevstvu, kao i o 1,2 miliona britanskih građana u Uniji. Britanski ministar za Bregzit Dejvid Dejvis istakao je da će sporazum omogućiti izvesnu budućnost poslovanja kao što je slučaj sa kvotama za ribarenje tokom prelaznog perioda.
Između ostalog, dve strane treba da razgovaraju o ulozi Evropskog suda pravde u Britaniji, odnosno da li će London moći da sklapa sporazume sa zemljama van Unije, kao i kako će se rešavati pitanje Gibraltara posle Bregzita.
Sve može da propadne
Kako ocenjuje britanski javni servis, pitanja granice sa Severnom Irskom i Gibraltara "mogla bi da obore čitav proces izlaska Londona iz EU". Irski ambasador u Londonu Adrijan Onil očekuje je da obe strane učine napredak po tom pitanju.
Britanska premijerka Tereza Mej je pod udarom svojih konzervativaca koji gunđaju jer je Britanija popustila u svim elementima. Čak će i Severna Irska ostati de fakto deo EU. U najkraćem, Britanija je blefirala praznim kartama i sada će biti u situaciji da mora da primenjuje sve evropske propise, ali neće imati reč u njihovom donošenju.