Ostvario mu se nemački san: Ne radi ništa, a prima oko 30 hiljada evra mesečno
U Nemačkoj je Sirijac koji je stigao u EU sa četiri žene i 23 dece, dobio za godinu dana više od 360.000 evra pomoći, piše "San" pozivajući se na norveški "Rein zajtung".
Pošto poligamija u Nemačkoj nije legalna, u Izbegličkom centru je Sirijcu kojeg u medijima nazivaju Gazija A. bilo predloženo da izabere jednu ženu kao "glavnu“, dok su ostale bile u dokumentima nazvane "prijateljicama“.
Kako piše "San“, došavši u Nemačku 2015. godine, gazija nije radio ni dana.
- Kako naša vera propoveda, ja sam obavezan da posećujem svaku ženu iz svoje porodice. Zato skoro sve vreme provodim sa njima - naveo je on, dodavši da je bio srećan zbog mogućnosti da se zaposli.
Posao veka
Hubert Konigštajn je diplomirani finansijski stručnjak koji je napravio procenu primanja socijalne pomoći te porodice, i uporedio je s godišnjom zaradom u Nemačkoj najslabije i srednje plaćenih zanimanja i utvrdio kako jedna nemačka porodica s tolikim brojem dece ne bi mogla bez pomoći države opstati.
Pročitajte još:
* Zvižduci Merkelovoj: Lažljivice, lažljivice!
* Azil u Nemačkoj tražilo više od milion ljudi za dve godine
- Zanimljivo je kako možete imati tako veliku porodicu u Siriji u kojoj nemate pomoć. U Nemačkoj bi to bilo nemoguće - kaže Konigštajn.
On je izračunao kako jedan prosečni radnik u Nemačkoj mesečno prima bruto 2.461 evro. U Nemačkoj se oporezivanje dohotka određuje prema klasama koje uključuju bračni status, decu, visinu primanja bračnog partnera.
Naime, prema klasi 1 (samac) bez supruge i dece, to iznosi 314.33 evra poreza dohodak, što znači da bi u Nemačkoj 95,5 radnika radilo samo za tu porodicu.
- Oni bi radili čak tri dana samo za tu jednu porodicu - pojasnio je Konigštajn.
On tvrdi kako Nemačka svojim zakonom o socijalnoj pomoći ljudima, ne samo izbeglicama i doseljenicima već i samim Nemcima daje do znanja da je bolje širiti porodicu, odnosno imati što više dece i primati pomoć, nego se zaposliti i raditi.
Ti ljudi, kaže Konigštajn, koji bi radili za pomoć jednoj sirijskoj porodici preživljavaju od svojih mesečnih plata dok izbegličke porodice uživaju u nemačkoj socijalnoj pomoći.
Savez nemačkih sindikata koji je ovu analizu objavio na svojim stranicama ne želi ukinuti pomoć izbeglicama i onima koji je trebaju, već dati pravo radnicima u Nemačkoj da sami odlučuju kome će ići porez od njihovih plata.