Brajan Hojt Ji ipak ambasador?
Brajan Hojt Ji je pripadnik one kategorije ljudi u američkoj administraciji koji su uradili sve što su mogli da prisile novu administraciju da nastavi spoljnu politiku bivših američkih predsednika na Balkanu, a koja nije bila naklonjena Srbima, piše Sputnjik.
- Činjenica da Brajan Hojt Ji nije odmah posle ostavke na funkciju koju je obavljao u Stejt departmentu imenovan na mesto ambasadora već da je neraspoređen, na neki način govori o tome da je on kažnjen zbog politike koju je sprovodio na Balkanu, a koja nije politika predsednika SAD - kaže za Sputnjik Obrad Kesić, politički konsultant iz Vašingtona.
Kesić objašnjava da postoji mogućnost da Ji ipak dobije ambasadorsko mesto i na taj način spasi svoju karijeru, jer uživa veliku podršku Kongresa koji u spoljnoj politici ima drugačije stavove od američkog predsednika.
- Ukoliko bude dobio ambasadorsko mesto, po mojim saznanjima, to će biti ili mesto u Atini ili negde u Aziji. Mesto u Atini je jedno od srednje atraktivnih mesta za američke diplomate, ali tu nije do kraja jasna situacija. Ako se to ne desi, moraće da traži posao van državnih institucija. Međutim, treba imati u vidu da se Ji ponašao na Balkanu onako kako su mu države-domaćini dozvoljavale jer on u hijerarhiji američke administracije nije imao tako jaku funkciju kako je sebe predstavljao - kaže Kesić.
On kaže da je od samog početka bilo jasno da Jiju to uspeva jer je na Balkanu tretiran kao visoki zvaničnik, što on po svojoj funkciji nije bio. On je bio srednji nivo funkcionera u Stejt departmentu i nikada nije bio u redovima visokih funkcionera u američkom administraciji, ali na Balkanu je imao tretman kao da je bio zamenik ministra inostranih poslova SAD.