Ne ostavljajte decu u vrelim kolima!
Najnoviji podaci još jednom pokazuju koliko glupih grešaka možemo da napravimo tokom vrelih dana. Posledice mogu da budu ogromne, a najčešće žrtve su bespomoćne osobe.
Opomene koje o ponašanju vozača stižu iz Kraljevskog automobilskog kluba u Kvinslendu (RACQ) naročito su aktuelne ovih dana, kada jugoistok Australije prolazi kroz rekordne temperature. Najozbiljniji je zaprepašćujući podatak da je protekle godine samo u Kvinslendu čak 1.198 dece ostavljeno zaključano u vrelim automobilima. Nije samo decu trebalo spasavati - u vozilima parkiranim na suncu ostavljeno je i 720 životinja.
Po vrelom letnjem danu temperatura u kolima može da dostigne 40 stepeni za svega sedam minuta, i kraće, što znači da dete ili kućni ljubimac dolazi u direktnu opasnost.
Šef politike za tehniku i bezbednost pri RACQ Stive Spalding kaže da roditelji i vlasnici kućnih ljubimaca bi trebalo da više vode računa.
- U većini slučajeva kada su deca zaključana u vozilima to je učinjeno nenamerno i moglo je da bude izbegnuto. Roditelji ili staratelji ostavljali bi detetu ključeve da se igra s njima dok se bave šopingom i dete bi slučajno pritisnulo dugme za zaključavanje.
I bez obzira na situaciju, nikada nije bezbedno da se u autu ostave dete ili kućni ljubimac.
- Nije važno jeste li parkirali na suncu ili ste prozore ostavili delimično otvorene - upozorava Spalding.
Deca koja sede u pregrejanom vozilu mogu da pretrpe toplotni udar koji izaziva groznicu, gubitak tečnosti, gubitak svesti, moždani udar i smrt.
Pab važniji od sina?!
U septembru prošle godine, čovek iz Sidneja bio je prisiljen da zove policiju kada je, tokom jednog od najtoplijih dana tog meseca, primetio malog dečaka zaključanog u jednom vozilu.
- Siroto dete plakalo je i upiškilo se u autu - kazao je Isa Kadem iz Jagune.
Policija je stigla i razbila prozor, a dete je odmah primilo pomoć zbog gubitka tečnosti. Otac je kasnije nađen kako pije u obližnjem pabu. Uhapšen je i protiv njega je podneta krivična prijava.
U Brizbejnu beleže rekord po broju dece i životinja ostavljenih u kolima. Tamo su slučajni prolaznici i policajci morali da intervenišu u spasavanju 406 mališana i 161 ljubimca zarobljenih u kolima.
Nije, međutim, ovo praksa samo u Kvinslendu. Tokom jednog januarskog dana prošle godine osoblje spasilačkih službi u Viktoriji izvlačilo je 13-oro dece iz vozila-zamki. U to vreme, predstavnik Državnog kontrolnog centra Grejem Bakster označio je ovu brojku "obeshrabrujućom".
- Decu ne bi trebalo ostavljati u kolima čak i ako se nalaze na pokrivenom parkingu. To jednostavno nije bezbedno, bez obzira gde se nalazite. Ne bi trebalo da ostavljamo decu samu zaključanu u vozilima. Treba da ih povedemo sa sobom ili da nađemo nekog da brine o njima. Auto nije bezbedno mesto za čuvanje deteta - kazao je on.