Stroge kontrole na birou rada
Francuska vlada počinje da uvodi nemački sistem davanja državne pomoći nezaposlenima uz strože kontrole na birou rada upravo onako kako je to slučaj u Nemačkoj, potvrđuje državni dokument koji je "procurio" u satirični nedeljnik "Kanar anšene".
Državna socijalna pomoć od oko 500 evra koju nezaposleni primaju biće smanjena za petinu ili za polovinu tokom dva meseca.
Ova kazna uslediće ukoliko se ustanovi da primalac državne pomoći za nezaposlenost ne čini dovoljno napora da nađe posao ili u slučaju da je dva puta odbio ponudu za radno mesto koje država smatra "razumnom".
Pomoć za nezaposlene mogla bi da bude smanjena takođe ukoliko se nezaposleni građani ne odazovu na pozive službe kontrole sa biroa rada.
Ukoliko bi i posle drugog poziva i dalje odbijali da se odazovu - pomoć će im biti ukinuta.
Novim merama predsednik Makron zapravo ispunjava predizborna obećanja o reformi osiguranja za nezaposlene i reformi profesionalne obuke.
Iako Makron ove mere predstavlja kao svoj program, reč je zapravo o kopiji teksta direktiva EU poslatih Francuskoj još pre njegovog izbora za predsednika.
Neumoljiva statistika
Statistike su pokazale da je država više novca utrošila za kontrole nego što je izgubila zbog zloupotreba socijalne pomoći. Brojevi su jasni: francuska država dala je 400 miliona evra na ime socijalne pomoći onima koji ne bi trebalo da je dobiju. U isto vreme Francuska je izgubila 118 milijardi zato što su najbogatiji, uključujući tu i banke, utajili ili izbegli da plate porez.
Kako otkriva "Kanar anšene" u "poverljivim beleškama", država najavljuje da će tražiti od građana upisanih na liste biroa rada da svakog meseca podnose izveštaj o tome gde su, kada i kako tražili posao.
Vladin argument je da slična praksa postoji u Švedskoj i Danskoj. "Kanar anšene" podseća da ove mere pre liče na ideju Pjera Gataza, šefa udruženja velikih poslodavaca koji je nedavno predlagao da se nezaposleni koji primaju državnu pomoć kontrolišu "svakodnevno ili bar nedeljno".
Gataz smatra da posla ima dovoljno, ali da je većina nezaposlenih lenja i "zabušava".
Ispostavilo se, naravno, da Gatazova priča nema veze sa istinom: u Francuskoj ima oko tri miliona nezaposlenih, a broj raspoloživih radnih mesta ne prelazi nekoliko stotina hiljada u najboljem slučaju.