Voker: Rusija i Kina imaju ubojitu moć
Rusija i Kina su "meku moć" (soft power) koju godinama primenjuju širom sveta zamenili sa takozvanom "ubojitom moći" (sharp power), pokazuje poslednja analiza Nacionalne zadužbine za demokratiju (National Endowment for Democracy - NED).
Kako se sa "meke moći" prešlo na "ubojitu" i koji su njeni najvidljiviji oblici za Radio Slobodna Evropa govorio je Kristofer Voker, potpredsednik NED-a.
- Najranjivije na "ubojitu moć" su mlade demokratije. Kina je velika nepoznanica mnogima u svetu, ali od ruske aneksije Krima i njenih različitih aktivnosti na destabilizaciji demokratskih društava, sve je postalo mnogo vidljivije. Valjan odgovor međutim još uvek izostaje - procenjuje Voker.
- Izveštaj koji smo upravo objavili istražuje način na koji Kina i Rusija ostvaruju uticaj u nekoliko mladih demokratija, dve su u Centralnoj Evropi i dve su u Latinskoj Americi, u sferama koje se često povezuju sa terminom "meka moć". Tako smo pratili oblasti obrazovanja, kulture, medija, a pratili smo i način na koji su te ideje oblikovane i predstavljene - dodaje on.
- U tonu i obliku koji koriste, Rusija i Kina se ipak donekle razlikuju. Rusija na primer teži da podeli i destablizuje sa svojim aktivnostima, Kina pak ima tendenciju da ubedi u ono što bi se moglo nazvati kao otvorena cenzura i manipulacija - smatra Kristofer Voker.