EU nedužna zbog mućki?
Evropski ministri finansija objavili su crnu listu od 17 poreskih rajeva na kojoj nema ni jedne zemlje-članice EU iako se zna da je industrija utaje poreza motor uvećavanja bogatstva za Luksemburg, Belgiju, Holandiju, Irsku, Maltu. Na crnoj listi tako su se našla samo egzotična imena, razna ostrva i ostrvca uz Bahrein, Južnu Koreju, Mongoliju, Namibiju, Tunis, Arapske Emirate i Panamu.
Ovako je evropska administracija odgovorila na prozivanja posle skandala kao Luksliks, Panamaliks, Bahamaliks i ostali. Od ove crne liste poreskih rajeva jedino je smešnija lista koju je objavila Evropska organizacija za razvoj i saradnju - na njoj se nalazi samo jedna država - ostrvo Trinidad i Tobago.
Postavlja se pitanje zbog čega u dokumentu crne liste nema ni reči o tome da su SAD odbile da sa EU razmenjuju podatke o poreskoj utaji.
Države EU nisu se složile oko bitnog pitanja - treba li kazniti zemlje koje pružaju utočište utajivačima poreza. Francuska, Nemačka i Italija tražile su uvođenje težih sankcija kao što je uvođenje taksi na ulaz i izlaz novca. Velika Britanija, pod čijom su jurisdikacijom Kajmanska ostrva na primer, zatim Malta i Luksemburg bili su protiv što nikoga nije iznenadilo.
Sve u svemu, crna lista EU je objavljena i, nikom ništa. Istina, niko se boljem nije ni nadao. Poverenje javnosti u institucije EU odavno je na niskim granama.
Gube se trilioni evra
Organizacija Oksfam objavila je da države EU izgube godišnje hiljadu milijardi, a samo Francuska recimo 80 milijardi evra. Umesto da plate porez, odakle bi se finansirale delatnosti od javnog interesa kao zdravstvo, prosveta itd., velike korporacije i banke lažno prijavljuju da stiču dobit u Luksemburgu, Irskoj, Holandiji, Malti ili Belgiji. Uz pomoć pravničkih podešavanja kroz rupe u zakonu, ovaj mehanizam je postao legalan. Minijaturni Luksemburg tako je za poslednjih četvrt veka postao bogat kao Katar, a na čelu industrije utaje poreza nalazio se sve vreme Žan Lik Junker, sadašnji predsednik Evropske komisije. Novinar i pravnik koji su ovo otkrili dospeli su na sud zbog krađe "poverljivih informacija", dok je Junker i dalje u svojoj fotelji.