Hrvatska se opet zamerila Rusiji - a Kolinda tek što se vratila od Putina
Hrvatska je među osam država članica Evropske unije koja je potpisala pismo visokoj predstavnici EU za spoljnu politiku i bezbednost Federiki Mogerini kojim traže da Evropska služba za spoljne poslove (EEAS) značajno proširi svoje delovanje u suzbijanju ruske propagande.
Zagrebački "Večernji list" piše, pozivajući se na izvor iz ambasade Rusije u Hrvatskoj, da su oni "začuđeni odlukom hrvatske strane da se pridruži inicijativi jačanja potencijala grupe za strateške komunikacije, koja je bila stvorena za informativni rat protiv Rusije i iznenađeni da je Hrvatska zapravo "na prvoj liniji sofisticirane i intenzivne kampanje koju sprovode spoljni faktori".
- Nama je žao zbog takvog smera hrvatske strane u vreme aktiviranja bilateralne saradnje i nakon pozitivnih rezultata zvanične posete hrvatske predsednice Rusiji - naveo je izvor lista.
Tim pismom Hrvatska je, dodaje isti izvor, stala na stranu država koje već neko vreme javno govore o ruskoj informativnoj kampanji i da su do sada već formirane radne grupe koje, kako se navodi, "ispravljaju" ruske vesti.
List podseća da se u Hrvatskoj do sada o takvim problemima nije govorilo. Konstatuje da ovo otvara i drugo pitanje, a to je da slanje pisma manje od nedelju dana pre odlaska predsednice Kolinde Grabar Kitarović u Rusiju ponovo otvara nagađanja da li je ono baš tempirano tako da "pokvari" taj iskorak u relaksiranju odnosa između dveju država.
Pozivajući se na diplomatske izvore, Večernji piše da to nije tačno - da se na antipropagandnoj inicijativi radi duže vreme i da to nije u vezi sa odlaskom predsdnice u Rusiju.
List navodi i da je vreme kad će pismo biti upućeno odredila Mogerinijeva, koja je želela da taj deo posla bude obavljen pre sastanka Saveta za spoljne poslove u Briselu 16. oktobra.
Fokus hrvatske strane u "ratu" nije toliko Hrvatska koliko jugoistočna Evropa - Bosna i Hercegovina, Makedonija, Crna Gora, Srbija...
Osam zemalja EU, među kojima je i Hrvatska, pismom od 2. otobra od Mogerinijeve su tražile da se StratCom jače suprotstavi propagandnoj kampanji koja dolazi s trećih strana (misli se na Rusiju), objavio je portal EUobserver koji je imao uvid u pismo.
Osim Hrvatske, pismo su potpisale Češka, Letonija, Litvanija, Poljska, Rumunija, ali i ministari vanjskih poslova Švedske i Velike Britanije.
StratCom je Kancelarija koju je EU osnovala krajem 2015. godine da bi se bavila bivšom sovjetskom regijom i sprečavanjem širenja lažne propagande. Letos je osnovan i StratCom za Zapadni Balkan i StratCom Jug, a u pismu se traži jačanje kapaciteta za te dve novoosnovane podružnice - odgovarajuće finansiranje za razvoj novih i inovativnih tehnologija poput medijskih analiza, procena rizika i baze podataka, kao i institucionalizacija.