Kako je Kolinda pokušala da obmane Putina
Prilikom posete Rusiji hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović je svom domaćinu, ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, pomenula dvojicu, kako je rekla, znamenitih Hrvata koji snažno i na najvišem nivou povezuju istoriju Hrvatske i Rusije, ali je zanemarila da je jedan od njih bio Srbin katolik.
Hrvatska predsednica je u Putinovom prisustvu spomenula svog sugrađanina Riječanina Roberta Bartinija, koji je bio genijalni konstruktor mnogih ruskih aviona i smatra se ocem ruskog svemirskog programa i zahvaljujući kojem je i astronaut Jurij Gagarin bio prvi čovek koje je poletio u svemir.
Međutim, drugi, navodno Hrvat, kojeg je hrvatska predsednica istakla pred Putinom bio je savremenik ruskog cara Petra Velikog i njegov veliki prijatelj, admiral Matija Zmajević, Srbin rimokatoličke vere, rođen u Perastu, u Crnoj Gori.
Veoma je teško zamisliti da hrvatska predsednica nije bila u mogućnosti da proveri pravo poreklo i narodnost Bokelja Matije Zmajevića, admirala ruske carske mornarice i osnivača kaspijske flotile, o čemu postoje sačuvani mnogi istorijski izvori, i o kome je pisao i Jovan Dučić u svojoj knjizi o grofu Savi Vladisaviću.
Matija Zmajević, koji je upamćen kao jedan od napoznatijih predstavnika porodice Zmajević iz Perasta, bio je sinovac nadbiskupa Barskog i primasa Srpskog Andrije Zmajevića, i sin poznatog pomorca Kristifora (Krsta) Zmajevića.
Kako piše Jovan Dučić, nakon što je bio progonjen od strane Mlečana i utamničen u turskoj tamnici Jedi-kule (Sedam kula), Zmajević se najzad spasava i preko Petrovaradina, dolazi u Karlsbad, gdje se tog ljeta nalazio na liječenju ruski car Petar Veliki, koji ga kao odličnog mornara prima za kapetana svoje carske mornarice…
O poreklu znamenite bokeljske kuće Zmajevića verovatno najbolje svedoči profesor Lazo Kostić, u svojoj knjizi "O srpskom karakteru Boke kotorske“. Profesor Kostić u svom delu doslovno navodi:
- U Staroj Crnoj Gori u zaseoku Vrbi na Njegušima je živelo staronjeguško bratstvo Zmajevići, koji su se iselili u Boku kotorsku. O nekadašnjem bratstvu Zmajevića u Njegušima govori i toponim ’Zmajevića krši‘ i ’Zmajuša‘. Zmajevići odseljeni u Boku su se pokatoličili. Bili su čuveno pomorsko bratstvo u Perastu.“
Govoreći naročito o admiralu Matiji Zmajeviću, prof. Lazo Kostić nešto podalje piše:
- Admiral Matija Zmajević bio je katolik iz Perasta, brat zadarskog arhibiskupa Vićenca Zmajevića. Ipak, zato je on bez premišljanja i kolebanja od Rusa uvršten u Srbe. Sigurno se kao takav i predstavljao i kao takav bio postavljen za ruskog admirala.
Kada se sve uzme u obzir, čini se da će i slučaj Matije Zmajevića, kao i mnogi drugi primeri sporenja između Hrvata i Srba po pitanju znamenitih ličnosti kao što su Nikola Tesla ili Ivo Andrić, nakon gafa hrvatske predsednice pred Putinom ostati u zoni sporenja Hrvata i Srba.
Ipak, jedno je sigurno, u pogledu jednog od prvih admirala ruske carske flote, junaka Matije Zmajevića, makar Bokelji nemaju dilemu kome ovaj velikan pripada i služi na ponos, jer neosporno je da je sve što je Zmajević u životu stekao, ostavio svom rodnom gradu Perastu i Boki.
Utoliko je zaista teže shvatljivo odsustvo bilo kakve reakcije crnogorskih vlasti na ovakve ispade, jer Matija Zmajević zasigurno predstavlja jednog od najznačajnijih predstavnika bokeljske i opštecrnogorske istorije.
U međuvremenu, dok čeka protest zvanične Podgorice povodom ovog slučaja, široj javnosti jedino ostaje da se u međuvremenu zapita - da li je to možda predsednica hrvatske pokušala da obmane Putina?