Fitilj je upaljen: Rijad provocira veliki sukob Izraela i Hezbolaha
"Želja Saudijske Arabije je da pritiskom na Haririja izazove ozbiljnu političku nestabilnost u Libanu, kako bi se otvorilo još jedno polje sukoba u velikom hladnom ratu koji se odvija na prostoru Persijskog zaliva", ocenjuje istoričar Nemanja Starović.
- Poziv francuskog predsednika Emanuela Makrona da libanski premijer Sad Hariri iz Rijada doputuje u Francusku predstavlja pokušaj Makrona da reafirmiše ulogu Pariza kao udarne pesnice evropske spoljnopolitičke prestonice - izjavio je Starović za Sputnjik.
- Ako je već morao da Nemačkoj prepusti poziciju ekonomskog stožera Evrope, on pokušava da reafirmiše tu ulogu Francuske kao države koja je i nuklearna sila i stalna članica Saveta bezbednosti UN i da upravo na onim područjima planete gde postoji tradicionalno jak francuski uticaj, a to su Bliski istok i Afrika, pokaže svu bitnost i Francuske, pa time i EU - kaže on.
Nedavna šokantna odluka libanskog premijera Haririja da podnese ostavku, i to tokom njegovog boravka u Saudijskoj Arabiji, izazvala je brojne reakcije širom Bliskog istoka, ali i ostatka sveta.
- Saudijska Arabija namerava ovim putem da isprovocira reakciju Hezbolaha kako bi se Izrael uvukao u novi sukob. Zasad su poruke koje stižu iz Libana mnogo umerenije, a vidimo da ni Izrael nije pristao na tu vrstu igre.
Štaviše, libanski pokret Hezbolah smatra da prinudno zadržavanje premijera, kako tumači boravak Haririja u Rijadu, predstavlja neprihvatljivo mešanje Saudijske Arabije u unutrašnje poslove Libana.
- Mislim da je želja Saudijske Arabije bila da ovim pritiskom na Haririja izazove jednu ozbiljnu političku nestabilnost u Libanu, kako bi otvorila još jedno polje sukoba u tom velikom hladnom ratu koji se odvija na prostoru Persijskog zaliva između Saudijske Arabije i Irana. Prilično haotična politika Rijada - kaže istoričar Nemanja Starović.