Novi NATO štabovi u Evropi, misija: Paralisati Ruse
U Briselu je održan samit ministara odbrane država-članica NATO alijanse, a epilog istog je odluka o jačanju tog vojnog saveza u Evropi, i to formiranjem dva velika štaba. Kao razlog navedeno je neutralisanje ruske pretnje.
Dva nova NATO štaba zamišljena su tako da poboljšavaju i olakšavaju kretanje NATO trupa preko Atlantika, ali sa posebnim akcentom na manevre unutar evropskih granica, otkrio je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.
- Prethodnih nekoliko godina ruske vojne akcije povećale su zabrinutost NATO o namerama koje Moskva ima za potencijalno delovanje u zemljama-članicama, naročito u bivšim sovjetskim republikama ili satelitskim državama bivšeg Varšavskog pakta - naveo je Stoltenberg.
Okidač za ovakav potez NATO svakako je ruska aneksija Krima, rekao je jedan od zvaničnika Alijanse, dodavši da "naknadne akcije Kremlja, naročito podrška separatistima u Donbasu, unose nemir u NATO redove".
Govoreći na prvom sastanku dvodnevnog samita (8-9. novembar) u Briselu, Stoltenberg je javnosti ukazao na pojedine detalje o dva nova komandna centra, dok je ministrima poručio da će znatno opširnije i stručnije pojedinosti dobiti od vojnih komandanata Alijanse na sastanku u februaru 2018.
- Jedan od NATO komandnih centara imaće za zadatak da obezbedi da komunikacija između Severne Amerike i Evrope, tzv. "atlantska veza", ostane sigurna i slobodna. Druga komanda će se baviti unapređenjem manevara NATO trupa širom Evrope. Stvaranje obe komande vitalno je za naš transatlantski savez, jer će ojačati našu sposobnost brze reakcije na svaku pretnju - rekao je Stoltenberg.
Koliko je značajan ovaj potez pokazuje i činjenica da je ovo prvo proširenje komandne strukture NATO alijanse još od kraja hladnog rata, kada je 22.000 članova osoblja radilo u 33 komandna centra.
Pročitajte još:
* Stoltenberg: NATO ne želi novi Hladni rat sa Rusijom
* "Srbija ćuti o saradnji sa NATO da se ne zameri Rusiji"
* NATO zahteva da se mostovi i putevi u Evropi osoposobe za tenkove i tešku artiljeriju
Od tada je broj personala pao na manje od 7.000 ljudi i sedam komandnih centara.
"Pokazivanje zuba"
Serija potencijalno fatalnih konflikata između ruskih i NATO ratnih aviona i brodova, koji se učestalo dešavaju prethodnih meseci, samo dolivaju ulje na vatru i povećavaju tenzije u ionako napetim odnosima.
Alijansa optužuje Rusiju za "agresivne manere" i "pokazivanje zuba" u vazduhu i na moru, dok iz Moksve odbaciju optužbe i podsećaju na to da "NATO opkoljava Rusiju, a ne obratno".
NATO je iskoristio takve manevre kao "razlog za jačanje odbrambenih kapaciteta na istoku", kako su poručili iz Brisela, zbog čega je u Poljskoj i tri baltičke države (Estoniji, Letoniji i Litvaniji) raspoređeno 4.500 trupa, javio je AP, a prenela "Slobodna Evropa".
Stoltenberg je potom podvukao da je za nesmetan rad novih komandnih centara "neophodno da u svim zemljama-članicama budu doneseni zakoni koji će omogućavati nesmetan transport trupa i opreme kroz njihovu teritoriju".
Uz to, gensek NATO je istakao da je potrebna "adaptacija puteva, mostova, železnica, pisti i luka kako bi se civilna infrastruktura prilagodila potencijalnim vojnim potrebama".
Nemci dobrovoljci
Lokacije nova dva centra još nisu otkrivene, mada je Nemačka već izrazila interesovanje da se na njenoj teritoriji izgradi logistička baza.
Diplomate Portugala, Španije, Francuske i SAD lobiraju da neke od njihovih zemalja budu domaćini nove "atlantske komande".