Kordun se ne zaboravlja
Na izuzetno dostojanstven način Kordunaši i njihovi brojni prijatelji obeležili su tri decenije uspešnog postojanja i rada Srpskog društva Kordun iz Toronta.
U prepunoj sali Srpskog centra pri crkvi Svih srpskih svetitelja u Misisagi Kordunaši su veselo i razdragano još jednom pokazali koliko se voli zavičaj i koliko se poštuju njegove kulturne i tradicionalne vrednosti.
Evocirane se uspomene na uspešan rad društva, kao i na burna vremena kada je narod s Korduna morao da traži utočište daleko od rodne grude!
Milan Miščević, predsednik Srpskog društva Kordun i jedan od njegovih najmlađih rukovodilaca, u svom obraćanju je istakao vizionarsku ulogu osnivača kojima je osnovni cilj bio očuvanje veza i kulturne tradicije prema narodu kome Kordunaši pripadaju.
- Osnivači su dobro znali šta rade i na tome im danas moramo biti zahvalni. U proteklih 30 godina neophodno je da se istakne bogati humanitarni rad koji se, pre svega, odnosio na brojne finansijske pomoći sunarodnicima u rodnom kraju, ali i mnogim srpskim institucijama ovde u Kanadi. To su samo neki od razloga zbog kojih moramo nastaviti dosadašnji put koji će dati garancije da se Kordun neće i ne sme zaboraviti. To nam mora biti zadatak i zavet, sa ciljem da se on prenosi na mlađe generacije Kordunaša - rekao je predsednik Miščević.
Na večeri Kordunaša u Misisagi bili su brojni kulturni aktivisti sličnih društava i zavičajnih klubova, kao i dosadašnji predsednici ovog društva.
Protojerej-stavrofor Prvoslav Purić, sveštenik u crkvi Svih srpskih svetitelja u Misisagi, koji je blagoslovio ovaj skup, uputio je u svojoj besedi najlepše čestitke Kordunašima za veliku godišnjicu koju obeležavaju.
S ponosom je istakao veliku i nesebičnu ulogu Korduna pri izgradnji najvećeg srpskog hrama u Kanadi, crkve Svih srpskih svetitelja u Misisagi.
Generalni konzul u srpskom konzulatu u Torontu Vasilije Petković, koji zbog drugih obaveza nije bio na svečanosti, uputio je Kordunašima čestitku sa željom da se istraje u očuvanju osnovnih kulturnih vrednosti.
Bivši konzul u ovom istom konzulatu Spasoje Milićević, koji se vratio u Srbiju zbog penzionisanja, takođe je čestitao izuzetan jubilej, a sveukupnom raspoloženju doprineo je orkestar Šešir moj, pod rukovodstvom Branka Glavaša, kao i pevačke grupe Sinovi Korduna i Ćemer, koje su rodoljubivim i izvornim pesmama sa Korduna razgalile duše svih prisutnih.
A Kordunaši ne bi bili ono što jesu da nije bilo Stanka - Caneta Bijelića, uz čiju su se tamburicu Kordunaši nadigravali osvežavajući sećanja na izvorna kola Kukunješce, Milicu i Seljančicu.
Priznanje iz Čikaga
Udruženje krajiških Srba Prelo iz Čikaga, povodom 15 godina svog rada, dodelilo je zahvalnice Srpskom društvu Kordun iz Toronta i pevačkoj grupi Sinovi Korduna za doprinos u razvoju dobrih odnosa, kao i na nesebičnoj pomoći u očuvanju tradicije i kulturnog nasleđa srpskog naroda u Americi.