Kordun živi u sećanjima
Gotovo 1.000 ljudi prodefilovalo je imanjem crkve Sveti Đorđe u Nijagara Folsu proteklog vikenda na proslavi Ilindana, krsne slave Društva "Kordun" iz Toronta.
Slavlje je počelo u subotu, a nastavljenou nedelju, posle liturgije koju je u crkvi Sveti Đorđe služio otac Dejan Obradović.
Posle svečanog ručka, na kojem je obavljeno i tradicionalno lomljenje slavskog kolača, gosti i kumovi slave prešli su u letnji paviljon gde je održan kulturno-zabavni program.
Kumovi ovogodišnje slave bili su Anka i Nikola Basara, a za iduću godinu ovu časnu obavezu preuzeli su Sonja i Dejan Pejić.
Počelo himnama
Zvanični program počeo je intoniranjem kanadske himne "O, Kanada" i srpske "Bože pravde".
Na svečanoj bini okupljene Krajišnike pozdravio je Milan Miščević, predsednik Srpskog društva "Kordun", koji je naglasio da se ovakvim manifestacijama vekovna srpska kultura, običaji i ljubav prema rodnom kraju prenose na mlađe generacije.
Ilindanskim svečanostima u Nijagara Folsu prisustvovali su i Vasilije Petković, generalni konzul u Generalnom konzulatu Srbije u Torontu, zatim Aleksandar Pantelić, predsednik Srpske narodne odbrane za Kanadu, Danica Matejuk, predsednica Odbora CŠO Sveti Đorđe, biznismen Milan Lešić, Miša Alimpijević, predsednik Udruženja zanatlija iz Toronta, kao i mnogi drugi, a program je vodila Maja Vučković.
- Dragi naši gosti, uvaženi članovi Srpskog društva Kordun, zahvaljujem vam što ste se okupili u ovako velikom broju da zajedno proslavimo našu krsnu slavu. Ovogodišnje slavlje je tim veće, jer je proteklo punih 30 godina našeg aktivnog rada, pa vas pozivam da taj značajan jubilej na dostojan način proslavimo 28. oktobra u Srpskom centru u Misisagi - rekao je u pozdravnom govoru Milan Miščević, predsednik Društva "Kordun".
Plakete zaslužnima
Za višegodišnji uspešan rad na očuvanju tradicije, kulture i običaja Kordunaša, Srpsko društvo "Kordun" iz Toronta i na ovogodišnjoj proslavi Ilindana u Nijagara Folsu nagradilo je plaketama svoje zaslužne članove. Ovo priznanje dobili su Petar Zečević, Marko Staneković i Sara Fetić.
Zaiskrile i suze
Na Kordun, koji je bez svojih izvornih Kordunaša, proteranih u zločinačkoj akciji hrvatskih oružanih snaga u leto 1995. godine, sada postao samo geografski pojam, podsetili su zavičajnom pesmom i članovi pevačkih grupa "Ćemer" i "Sinovi Korduna".
Goste su zabavljali orkestar "More do zore" i izvrsna pevačica narodnih pesama Sani.
Kolo, ono pravo narodno, nije prestajalo, pa je ovog Ilindana bilo srpskih pesama i igara na Nijagarinim vodopadima.
Na kraju, zaiskrila je i poneka suza, posebno u oku starijih.
Kordun je ostao tamo daleko, ali živeće zauvek u sećanjima Srba rasutih širom sveta.
"Ćemer" ponos Kordunaša
Za one koji nisu sa Korduna reč ćemer, a to je ime i jedne od izvornih pevačkih grupa, verovatno ništa ne znači, ali za Kordunaše je ćemer i te kako važan. Ćemer je kožni pojas koji s ponosom nose Kordunaši. To je široki muški pojas u kojem se čuvaju novac, kremen i ognjilo, kesa sa duvanom, lula i drugo, a za njega se zadevao jatagan ili kubura. Na ćemeru je, vezan kožnom terkijom, nož "korićanac" i male mašice za uzimanje žara. Ukrašavan je primerno, prema statusu svog vlasnika.