Može li nova politika Austrije biti "razorna" za Balkan?
Budući lider Austrije Sebastijan Kurc biće više zainteresovan za unutrašnju politiku i Zapadni Balkan neće biti u njegovom fokusu, smatra Florijan Biber.
Ipak, on upozorava da će Balkan možda izgubiti dosadašnjeg partnera, kao i da bi, ako neko iz FPO preuzme diplomatiju, to moglo da donese nevolje regionu. Profesor Univerziteta u Gracu kaže da je ipak važno razumeti da su Sebastijan Kurc i njegov OVP, kao i Slobodarska partija više zainteresovani za unutrašnju politiku i problem migracije.
Za njega rezultat austrijskih izbora "nije baš iznenađenje".
- Kurc, koji je bio ministar spoljnih poslova, bio je veoma zainteresovan za Zapadni Balkan, ali nakon prvobitnog opšteg interesa, fokusirao se na unutrašnju politiku koja u suštini za cilj ima zatvaranje migrantskih ruta i korišćenje Zapadnog Balkana za postizanje tog konkretnog cilja - navodi Biber.
On smatra da se isto može očekivati i od Slobodarske partije.
- Očekuje se da će Slobodarska partija pratiti sličnu politiku i da će sve reforme u vezi stabilnosti podrediti sprečavanju ulaska migranata u Austriju - navodi Biber.
Podrška Slobodarske partije za nezavisnost Republike Srpske i protivljenje nezavisnosti Kosova mogli bi da se pokažu kao razorni za Zapadni Balkan, ukoliko se neko iz te stranke nađe na mestu ministra spoljnih poslova.
- Imali bi razorniju politiku, jer pre svega, više su protiv migracija od Kurca, a takođe su otvoreno podržali secesiju Republike Srpske i usprotivili se nezavisnosti Kosova. Malo je verovatno da bi ovo sledili kao spoljnu politiku Austrije, ali to bi svakako donelo nevolju na Zapadni Balkan - rekao je Biber.
Prema njegovim rečima, ovo je drugi put da konzervativci formiraju koaliciju sa ultradesničarskom Slobodarskom partijom, prethodni put se to desilo 1999. godine. Međutim, Biber ukazuje na to da je tada podrška za ultradesničare i konzervativce bila otprilike jednaka, dok su danas konzervativci očigledno jači, što im daje bolju poziciju za pregovaranje.