Torpedo Sudnjeg dana: Odakle Rusiji podvodno nuklearno oružje (VIDEO)
Džinovska svetleća kupola iz vode poletela je u nebo iznad luke Čorne i sa praskom je pala u more, povukavši sa sobom na dno malu vojnu flotu.
Najambiciozniji projekat u istoriji Ratne mornarice SSSR
Danas se navršava 60 godina od testiranja prvog sovjetskog nuklearnog torpeda T-5. Lansirana sa podmornice S-144 proletela je deset kilometara i eksplodirala na dubini od 35 metara, uništivši dva razarača, dve podmornice i dva minolovca. Jačina eksplozije je dostigla 10 kilotona.
Stvaranje nuklearnih torpeda u SSSR-u počelo je nakon testiranja prve atomske bombe 1949. godine. Te godine se razmatralo da li glavni nosač snažne nuklearne bombe treba da budu bombarderi ili rakete, ali je prva opcija bila ranjiva na napade PVO, a druga se nalazila na početnom nivou razvoja, pa ni jedna ni druga nisu bile dovoljno pouzdane.
Podmornice su druga stvar. One su se odlično pokazale tokom Drugog svetskog rata, mogle su krišom da priđu neprijateljskim obalama i da izvedu snažni uništavajući napad na infrastrukturu i luke. Mnoge sovjetske podmornice u tom trenutku su imale veliko iskustvo iz rata na moru i bile su idealne za takve strateške zadatke.
Tako je najambiciozniji projekat u istoriji Ratne mornarice Sovjetskog Saveza postala izrada gigantskih torpeda T-15 sa atomskom bojevom glavom na kojoj su sovjetski stručnjaci radili od početka pedesetih godina prošlog veka.
Planirani napadi na SAD
Nuklearna podmornica projekta 627 trebalo je da bude naoružana supertorpedima kalibra 1550 milimetara, mase 40 tona i dužine više od 20 metara, specijalno projektovanim za nju. Bilo je planirano da se izvode napadi na strateške obalske objekte SAD, kao što su morske luke, baze i veliki gradovi koji se nalaze na obali.
Radovi na torpedima su vođeni paralelno sa testiranjem prve u svetu hidrogenske bombe RDS-6, koja je eksplodirala u avgustu 1952. godine. Kroz dve godine napravljen je tehnički projekat izrade atomskog torpeda i njegovog nosača, a mornarima je prvi put dozvoljen pristup tajnoj informaciji. Flota je na to reagovala tužno - gigantski torpedni aparat je zauzeo petinu čitavog broda i faktički ga je pretvorio u "oružje jednog pucnja".
Zbog tog razloga, ali i drugih problema, podvodno "gvozdeno" oružje odmazde nije napravljeno, već je izrađena skromnija verzija - torpedo T-5 od 533 milimetara sa taktičkom nuklearnom municijom RDS-9. U septembru 1955. godine na Novoj Zemlji je izvršeno testiranje municije T-5. SSSR je prvi put izveo podvodnu nuklearnu eksploziju, jačine oko 3 kilotona.
Dve godine kasnije, 10. oktobra 1957. godine, podmornica projekta 613 S-144 ispalila je torpedo. U eksploziji su potopljena četiri broda, a stradale su i dve stare podmornice. Testiranja novog oružja su proglašena uspešnim i 1958. godine torpeda su predata Ratnoj mornarici SSSR na upotrebu.