Dojče vele: "Turska traži prodor na Balkan"
Neootomanizam je pusti san političke elite u Turskoj. Ali tamošnji privrednici u Srbiji mogu naći ono što im treba - tržište i jeftinu radnu snagu, kaže za DW istanbulski ekonomista i politički komentator Atila Ješilada.
"Turska uz Rusiju hoće da postane veliki igrač na Balkanu"
- Erdogan često vodi mnogo biznismena na putovanja kao što je ovo u Srbiju, ako očekuje poboljšanje ekonomskih odnosa između određene zemlje i Turske. Balkan je jedan od primarnih ciljeva turske ekspanzije na dva načina. Prvo, imamo neootomanizam - znate, Turci žive u iluziji da ih njihove bivše kolonije poštuju pa da tamo mogu širiti posao i politički uticaj. Drugo, postoji komplementarnost ekonomskih potreba - kaže Ješilada i dodaje:
- Mi možemo da izvozimo jeftino u te zemlje i tamo da pravimo fabrike koje mogu da proizvode jeftinije od turskih. U tom smislu su ekonomije komplementarne - mi imamo ono što njima treba, a oni imaju potencijal da od nas kupuju i proizvode. Slično je urađeno u Makedoniji, Albaniji i BiH, pa mislim da takav uticaj gospodin Erdogan želi da proširi na Srbiju.
"Srbija je nacionalistička koliko i Turska"
- Kao što znate, proces za prijem Turske u EU je praktično mrtav. Dramatična je prednost za tursku ekonomiju ako otvara pogone u zemljama koje su bliže EU ili su čak članice. A ako te zemlje subvencionišu stvaranje poslova - još bolje za Tursku. Verovatno je to jedan od razloga što mnogi biznismeni žele da putuju sa Erdoganom u Srbiju - objašnjava turski ekonomista.
- Turska kroz ekonomiju teži i političkom uticaju na Balkanu. Ne samo kroz ekonomiju, već Turska kapitalizuje svoje islamsko nasleđe kako bi povećala svoj uticaj - naravno, ne u Srbiji koja je pravoslavna. To sve zajedno bih nazvao mekom moći koja dobro radi u Albaniji i BiH. Tamo Turska šalje imame, a ima uticaj i kroz dobrotvorne fondacije. Jasno, Turska uz Rusiju želi da postane veliki igrač na Balkanu - kaže Atila Ješilada.
- S druge strane, ne mislim da na Balkanu postoji veliki entuzijazam za tursku ekspanziju. Srbija je nacionalistička koliko i Turska, a rane rata u Bosni nisu zarasle kako treba. Na psihološkom nivou je približavanje moguće, ali je pod znakom pitanja da li će turske kompanije lagano prodreti u Srbiju. Podsetiću da Turska ima slične prednosti u ekonomskom pogledu u odnosu na Grčku, ali se ekspanzija na to tržište nikada nije dogodila jer grčko društvo ima zadršku prema Turskoj, kao što i mi imamo zadršku prema njima - zaključuje Ješilada.