"Vesti" u Australiji: Stambeni krediti pretnja stabilnosti
Dugovi australijskih domaćinstava doterali su dotle da je zemlja potencijalno izložena globalnom ekonomskom šoku ili bankovnoj krizi, upozorio je Međunarodni monetarni fond.
Uporedo sa vešću iz Banke rezervi Australije da kamata na pozajmice ostaje na 1,5 odsto, dakle na istom nivou kao pre, međunarodni finansijski "policajac" saopštio je rezultate svog istraživanja finansijske stabilnosti ovdašnjih zaduženih domaćinstava.
Jedan od najsumornijih podataka iz analize jeste da je dug domaćinstava dostigao 100 odsto društvenog bruto proizvoda - što je mnogo više nego kod drugih razvijenijih ekonomija gde je procenat svega 63 odsto.
"Što je rast duga po domaćinstvima veći, veća je i mogućnost bankovne krize", navodi se u poslednjem izveštaju o finansijskoj stabilnosti u svetu. "Nove empirijske studije uz, takođe, nedavno iskustvo iz globalne finansijske krize, pokazuju da rast kredita privatnog sektora, uključujući i dug domaćinstava, povećava rizik od finansijske krize i može da utiče na usporavanje razvoja i dugoročnije recesije."
Međunarodni monetarni fond upozorava i da dug domaćinstava "ostaje istorijski visok" i "nastavlja da raste u drugim naprednijim ekonomijama, kao što su Australija i Kanada".
Pored Australije i Kanade, studija upućuje i da su Kipar, Danska, Švajcarska i Holandija takođe izložene povećanju duga stanovništva.
Banka rezervi višekratno je upozoravala da povećanje duga domaćinstava i sporiji rast plata znače da se, kad kamata počne da raste, potrošači mogu naći u poziciji da ne mogu da otplaćuju stambene kredite. I ovog puta, uz odluku da kamata ostaje ista, upozoreno je da dugovi domaćinstava već neko vreme pretiču sporiji rast njihovih zarada.
Veće kamate na kredite očekuju se iduće godine, a pojedini ekonomisti predviđaju da će dotle proći šest meseci.