Papren razvod braka
U Austriji su početkom avgusta poskupele sudske takse za oko pet odsto, ali ako se uzmu u obzir poskupljenja prethodnih 15 godina, građanima postaje preskupo obraćanje sudu.
Rupert Volf, predsednik advokatske komore, kritikovao je poskupljenje, rekavši da je Austrija ionako "evropski prvak po sudskim taksama" i jedina zemlja na starom kontinentu u kojoj prihodi prevazilaze troškove sudova.
Od 1. avgusta razvod tako košta 293 evra, što je za 84 odsto više nego 2002. Više od tri puta u prethodnih 15 godina poskupela je taksa za privatne tužbe, kao što je podnošenje zahteva za krivično gonjenje zbog klevete, koji sada košta 269 evra, a pre 15 godina stajao je "svega" 82 evra.
Paušalna taksa za civilnu tužbu u prvoj instanci za spor vrednosti od 7.500 evra poskupela je sa 707 na 743 evra, a ako se ide na drugu i konačnu treću instancu to može da košta 3.317 evra, što je više od 40 odsto vrednosti spora.
- Visoke takse vode ka tome da mnogi građani više ne mogu priuštiti obraćanje sudu - navodi Volf.
On je, s tim u vezi, zatražio da se ukloni automatsko prilagođavanje cene taksi inflaciji.
Naime, razlog zbog kojeg je ministar pravosuđa Volfgang Brandšteter potpisao uredbu kojom se povećavaju takse za tužbe, zahteve, upisivanje u katastarske knjige i slično, jeste 2009. uvedeni automatizam.
Čim potrošački indeks prekorači prag od pet odsto rastu sudske takse.
- Država time sama podstiče rast taksi i inflacije - kritikuje Volf.
Prihodi veći od troškova
Volf ukazuje da je Austrija jedina zemlja na starom kontinentu u kojoj prihodi prevazilaze troškove sudova. Prema studiji Saveta Evrope, sudske takse pokrivaju za čak 111 odsto budžet pravosuđa, dok je prosek EU 23 procenata.
Volf ističe da se očigledno prihodi pravosuđa ulivaju u druge oblasti državnog budžeta, a da su aktuelni i dalje premali, pa je odlučeno da se poveća taksa.
Takse u sudstvu su u proteklih 15 godina drastično porasle. Od 2010. do 2014, kada je bilo poslednje poskupljenje, takse su poskupele za 17 odsto.