Četvrtak 25. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Četvrtak 03.08.2017.
00:22
N. Jokić - Vesti A

Zašto korporacije sklapaju tajne ugovore sa državama (2): Privatni sudovi jači od država

Ugovori o zaštiti investicija uglavnom su manje-više tajni i u suštini služe korporacijama da u najbukvalnijem smislu porobljavaju države sa kojima ga potpisuju.

EPA/Rodrigo Sura
Salvador: Rudari odbranili vladu od zahteva strane korporacije

Ugovor je takav da garantuje investitoru da će izvući projektovanu dobit i uglavnom je njegov tajni sadržaj - iznad zakona i ustava te države.

Ugovori, koliko je poznato, bez izuzetka, potpuno ignorišu državno sudstvo koje je pod demokratskom kontrolom.

Bez prava žalbe

Ukoliko korporacija odluči da tuži državu jer je njen profit smanjen bilo zbog monetarne politike te države ili nekih sličnih događaja, onda je za spor nadležan arbitražni sud koji je privatnog karaktera.

U sudskom veću sede obično tri člana - jednog bira investitor, drugog država, trećeg zajedno. Većina procesa rešava se u Cirdi - Međunarodnom centru za regulisanje sporova vezanih za investicije čiji je pravilnik potpisalo 158 zemalja. Cirdi je deo Svetske banke čije je sedište u Vašingtonu. Niko ne može da se žali na odluke ovog suda osim ako bi se naknadno otkrilo da je neko od sudija bio korumpiran.

I ne samo to - odluke arbitražnog suda nadređene su državnom pravu. Niko ne može da ih obara na državnom sudu iako te odluke često obavezuju poreske platiše - dakle građane - da plate i po više milijardi odštete korporacijama, i to na osnovu delimično tajnih ugovora.

Prema podacima Konferencije UN za trgovinu i razvoj broj procesa pred arbitražnim sudovima (Cnued), na osnovu ugovora o zaštiti investicija eksplodirao je u poslednjih 20 godina. Cnued navodi da je u 42 odsto slučajeva presuda išla u korist država, u 31 odsto u korist investitora, a u 27 odsto je došlo do nagodbe. Ove statistike međutim mogu da zavaraju. Naime, veoma je mnogo slučajeva kada države pristanu da plate odštetu čim korporacije zaprete tužbom.

Sve plaća narod

Primer za to je Indonezija koja je odlučila da zabrani eksploataciju u šumskim rudnicima pod vedrim nebom. Grupa investitora zapretila je da će tražiti nekoliko desetina milijardi dolara odštete i vlada je popustila. Odlučila je da ublaži zakon o zaštiti čovekove okoline.

Nuklearni gigant Vatenfal podneo je tako tužbu protiv Nemačke zbog napuštanja nuklearne energije, "Filip Moris" je tužio Urugvaj i Australiju zbog stroge antipušačke politike. Investitori su podneli tužbu i protiv Argentine jer je vodila monetarnu politiku devalvacije - korisnu za narod, ali koja je nanela štetu njihovom interesu. Takođe, grupa Ping An tužila je Belgiju zato što je nacionalizovala finansijske institucije.

Ugovori o zaštiti investicija tako očigledno dovode vlade u podređen položaj u odnosu na korporacije. Vlade ili ne znaju šta potpisuju, ili su korumpirane. Jedno istraživanje Londonske škole ekonomije pokazalo je da visoki funkcioneri država u razvoju, koji sklapaju ove ugovore o zaštiti investicija, zapravo nemaju svest o tome do koje mere on može da bude opasan za državu. Nesvesni ili korumpirani, tek oni donose odluke koje će plaćati građani, a ne oni lično.

Propao pokušaj

SAD su pre izbora Trampa pokušale zajedno sa Evropskom komisijom da proguraju Transatlantski ugovor o slobodnoj trgovini i investicijama, u kome je jedna od najbitnijih odrednica bila nadležnost arbitražnih sudova za sporove između korporacija i država. Drugim rečima, demokratski izglasani zakoni recimo o zabrani toksičnih proizvoda poput hormonskih ometača, ne mogu da se primenjuju posle potpisivanja ugovora o zaštiti investicija kojima se za te proizvode predviđa slobodan promet. Ako Parlament neke države to učini, neka se građani pripreme da plate milijarde - zakon nisu oni, nego korporacije.

KRAJ

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
  • 2024 © - vesti online