Joška Fišer: Sledi novi rat na Bliskom istoku
Dok vatre u Siriji još tinjaju, a Irak je oslabljen sektaškim borbama za moć, Islamska država ili neka njena inkarnacija koja će je naslediti će verovatno ostati aktivna, tvrdi Joška Fišer, nemački ministar spoljnih poslova i zamenik kancelara od 1998. do 2005, i lider nemačke Zelene stranke gotovo 20 godina.
SAD uz Saudijsku Arabiju, Rusija uz Iran
Ali poraz Islamske države i smrt njenog samoproklamovanog iračko-sirijskog kalifata neće doneti mir na Bliski istok, niti kraj sirijske tragedije. Umesto toga, verovatno je da će otvoriti novo poglavlje u krvavoj i haotičnoj istoriji regiona - koje neće biti manje opasno nego što su to bila prethodna poglavlja još od pada Osmanskog carstva na kraju Prvog svetskog rata.
SAD su možda najviše doprinele današnjim previranjima u regionu. Interes Amerike na Bliskom istoku je prvenstveno bio zasnovan na potrebi za naftom. Ali, sa početkom Hladnog rata, ekonomski interes se brzo pretvorio u strateški interes za sprečavanje pojavljivanja antizapadnih vlada prijateljski nastrojenih prema Rusiji.
Posle smrti Islamske države, sledeće poglavlje u istoriji Bliskog istoka biće određeno otvorenom, direktnom borbom između sunitske Saudijske Arabije i šiitskog Irana za regionalnu prevlast. Do sada, ovaj dugo tinjajući sukob je vođen u tajnosti i uglavnom preko posrednika. Dve globalne sile koje su aktivne u regionu su se već jasno pozicionirale u ovom konfliktu, SAD na strani Saudijske Arabije, a Rusija uz Iran.
Zbog Kurda možda rat sa Turcima
Još jedan faktor nestabilnosti je ponovno otvaranje "kurdskog pitanja". Kurdi - narod bez države - pokazali su se kao pouzdani borci protiv Islamske države i žele da upotrebe svoju novu političku i vojnu snagu da bi se izborili za autonomiju ili čak za nezavisnu državu. Za zemlje na koje ovo ima uticaja - prvenstveno Tursku, ali i Siriju, Irak i Iran - ovo pitanje je mogući "uzrok rata" (casus belli), zbog toga što utiče na njihov teritorijalni integritet.
Predsednik SAD Barak Obama je tražio da se američke snage povuku iz regiona, što se pokazalo kao teško ostvarivo i politički i vojno. Obamin naslednik, Donald Tramp, je takođe tokom kampanje obećavao povlačenje iz regiona. Trampa sigurno očekuje učenje o Bliskom istoku - regionu koji neće čekati na njega da ga pokori. Nema razloga da budemo optimisti, zaključuje Fišer.