Kako izbori u Albaniji mogu da potresu i Balkan
Albanski premijer Edi Rama, koji se nametnuo kao nacionalni lider Albanaca u regionu a samim tim postao i igrač broj jedan u EU, na izborima u Albaniji bije ozbiljnu bitku za opstanak.
Parlamentarni izbori u Albaniji održavaju se 25. juna, a od ishoda zavisi i ko će biti novi predsednik ove države, jer je aktuelnom šefu države Bujaru Nišaniju istekao petogodišnji mandat. Albanski mediji spekulišu da Edi Rama, aktuelni premijer Albanije, i njegova Socijalistička partija, koji trenutno uživaju 45 odsto podrške građana, očekuju pobedu ali i navode da Rama ima aspiracije prema predsedničkoj fotelji.
Naime, mnogi potvrdu toga vide i u Raminom popuštanju u korist najjače, Demokratske stranke, na čelu sa Ljuljzimom Bašom, da se izbori pomere za nedelju dana i prekomponuje trenutni parlament kao uslov za izlazak na izbore.
Pročitajte još:
* Rama ratuje sa albanskim predsednikom: Intervju Iljira Mete za grčku televiziju je šokantan
Demokrate, iz čijih redova potiče predsednik Albanije, trenutno uživaju oko 37 odsto podrške građana. Baša je nakon posete Americi, odakle ima podršku, već najavio da neće posle izbora sarađivati sa Raminom strankom, tako da ovome ostaje da se osloni na treću vodeću partiju u Albaniji - Socijalistički pokret za integracije, sa Petritom Vaseljijem na čelu (oko 13 odsto), i manjim koalicijama i strankama koje ukupno nose oko pet odsto glasova na ovim izborima.
Tamošnji analitičari ne mogu da se slože da li velika izlaznost ide ili ne Rami naruku. Poslednje ankete kazuju da se oko 33 odsto građana izjasnilo da neće izaći na izbore, dok oko 50 odsto tvrdi da hoće. Albanski parlament ima 140 mesta, a o predsedniku republike može da se glasa u pet krugova. Da bi kandidat bio izabran, on u nekom od prva tri kruga mora da dobije podršku najmanje tri petine poslanika, odnosno 84, a ako to ne uspe, za pobedu u poslednja dva kruga potrebna je podrška 71 poslanika. Kandidata mora da predloži grupa od najmanje 20 poslanika.
Rama je zvanično, doduše kao kompromis posle intervencije EU i Vašingtona, pristao da Iljir Meta u parlamentu u četvrtom krugu aprila ove godine bude izbran za predsednika države, na papiru, kako pišu mediji u Albaniji. On bi dužnost trebalo da preuzme krajem ovog meseca, a albanski mediji pišu da Meta samo "greje stolicu“ za Ramu dok se ne završe izbori za parlament. Interni dogovor koji je Meta postigao sa Ramom, međutim, mogao bi da se izjalovi, posebno posle napada Iljira Mete na Ramu u medijima koji traje ovih dana, u samoj završnici kampanje.
Kampanja koju Rama vodi, prema ocenama tamošnjih analitičara, takođe mu ide u prilog jer je proevropska, a glavna poruka mu je "Albanija u EU do kraj godine“. Baša, s druge strane, ima bliske odnose sa tzv. predsednikom Kosova Hašimom Tačijem, jer je i sam poreklom sa Kosova. Iako je njegova kampanja bazirana na ekonomiji, ima i elemenata koji se odnose na aspiracije Albanije prema bližim vezama sa Prištinom. Baša se inače smatra čovekom Amerike, dok je Rama "podeljena ličnost po izboru EU ali i Turske“, ocenjuju analitičari.
Rama, koji je kampanju počeo nacionalnom retorikom, sada se sasvim fokusirao na ekonomiju i izgradnju pravne države, čime je Baši "zapušio usta“. Baša sada pokušava da svoju kampanju vrati u okvire koji se odnose na otvaranja radnih mesta ali, s obzirom da je izborna kampanja već pri kraju, zamera mu se da pokušava da promeni ploču i da sa novim programom, izmenjenim usred trke, privuče glasače treće glavne stranke koju predvodi Vaselji, kako bi oslabio postizborni kapacitet ove stranke.
U svakom slučaju, kampanja u Albaniji koja je obeležena protestima opozicije, prepirkama i optužbama sa svih strana, ušla je u završnu fazu, a procene su da je moguće da u nedelju 25. juna niko ne bude pobednik jer neće imati dovoljno za formiranje većine u parlamentu.