Rusi osvajaju Barencovo more: Grade četiri veštačka ostrva
U Barencovom moru biće izgrađena četiri veštačka ostrva u skladu sa dekretom koji je u subotu potpisao premijer Rusije Dmitrij Medvedev.
U dokumentu se navodi da će delovi zemljišta u Barencovom moru biti upotrebljeni za izgradnju velikih pomorskih objekata. Ova inicijativa je deo velikog projekta za istraživanje novih gasnih polja u Jamalu, kojom upravlja energetska kompanija "Novatek“.
Centar će proizvoditi pomorsku opremu za industriju proizvodnje tečnog prirodnog gasa (TPG), uključujući skladištenje, dostavu i objekte za održavanje.
Projekat će finansirati brodogradilište "Kola“, a procenjeno je da će ukupni troškovi dostići više od 25 milijardi rubalja (433 miliona dolara).
"Izgradnja centra će omogućiti otvaranje skoro 10.000 radnih mesta, povećanje poreskih prihoda, privlačenje dodatnih investicija u regionu i razvoj novih visokotehnoloških industrija“, navodi se u dokumentu.
Strateški važan projekat
Planirano je da se centar izgradi do kraja 2020. godine u blizini sela Belokamenka u Murmanske oblasti. Očekuje se da će prvi suvi dok biti pušten u rad u prvoj polovini 2019. godine.
Tokom ovogodišnjeg Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu u junu, "Novatek“ je potpisao memorandum o razumevanju o sporazumu za investiranje sa Ministarstvom trgovine Rusije i Vladom Murmanske oblasti.
- Centar za proizvodnju velikih pomorskih objekata biće veoma važan za dalje istraživanje ogromnih potencijala ruskog dalekog severa. Takav objekat će povećati konkurentsku sposobnost budućih TPG projekata - izjavio je izvršni direktor "Novateka“ Leonid Mihelson.
Sa svoje strane, vlada Murmanske oblasti je rekla da će investicije u regionu dostići više od 50 milijardi rubalja (866 miliona dolara). Ova inicijativa ima strateški status investicionog projekta.
TPG sa Jamala
Potencijalna proizvodnja TPG na poluostrvu Jamal, uključujući i poluostrvo Gidan, procenjena je na 70 miliona tona godišnje.
Procenjuje se da su gasne rezerve više od 1,2 triliona kubnih metara. Objekat će biti izgrađen na platformi u blizini obale.
Ovaj projekat će biti drugi TPG objekat u regionu. Prvi se trenutno gradi u okviru projekta "Jamal TPG“. On ima godišnji kapacitet od 16,5 miliona tona. Biće izgrađeno ukupno tri proizvodne linije, od kojih će prva biti puštena u rad ove godine. Objekat će početi sa radom u punom kapacitetu 2019. godine.
TPG će se isporučivati TPG tankerima-ledolomcima u luci Sabeta, a zatim transportovati preko Severnog morskog puta. Planirano je da se izgradi ukupno 15 TPG tankera. Prvi je nedavno dobio ime po Kristofu de Maržeriju, bivšem direktoru kompanije "Total“, koji je poginuo u avionskoj nesreći na aerodromu Vnukovo u Moskvi 2014. godine.
Tankeri mogu da izdrže temperature do 61 stepen Celzijusa ispod nule i da se kreću kroz slojeve leda debljine do dva metra. Oni mogu da nose više od 172.000 kubnih metara TPG.
Prema rečima ministra energetike Rusije Aleksandra Novaka, kada "Jamal TPG“ počne sa radom punim kapacitetom, izvoz gasa iz Rusije će se povećati za 10 odsto, a udeo Rusije na svetskom tržištu TPG će se proširiti na osam-devet odsto.