Putinov zadatak za Medvedeva: Nove runde "majskih ukaza"
Kandidatura Medvedeva na mesto novog premijera nije iznenađenje. Pitanje je samo u kojoj meri će doći do promena unutar same nove vlade.
Odmah nakon što je završena ceremonija inauguracije predsednika, a u skladu sa odredbama Ustava Ruske Federacije, predsednik Vladimir Putin je podneo na odobrenje Državnoj dumi kandidaturu Dmitrija Medvedeva za mesto predsednika Vlade Ruske Federacije.
- Tokom poslednjih mesec dana, postalo je jasno da ne bi trebalo očekivati nekakve radikalne promene u rukovodstvu, odnosno u novom sastavu vlade, i to zbog čitavog niza razloga - smatra vodeći ekspert Informativne podrške socijalnog i ekonomskog razvoja ruskog Dalekog istoka Dmitrij Jurijev.
On dodaje da nije iznenađenje to što je kandidovan Medvedev.
- Imenovanja novih ministara će nam dati i znak kojim putem se očekuje da krene nova vlada, kao i šta će biti njeni zadaci - kaže Jurijev za Sputnjik.
Medvedev ima 52 godine. Poslednjih šest godina je bio na čelu Vlade Rusije. Pre toga, četiri godine je bio predsednik države.
Drugim rečima, Dmitrij Anatolijevič je krizne godine proveo na odgovornim mestima, i za njega neće biti problem da realizuje zahtevne zadatke koji očekuju novog premijera.
Kandidatura Dmitrija Medvedeva je, po mišljenju ruskog politikologa Vladimira Slatinova, prilično očekivana, jer je Putinu neophodan čovek od poverenja, koji može na sebe da preuzme bolne i nepopularne zadatke.
Pročitajte još:
* Posle inauguracije Putin kandiduje novog premijera?
* Protesti protiv Putina: On nije naš car
* Putin: Rusija se uvek diže kao Feniks
* Vladimir Putin ponovo na "tronu"
- U situaciji kada Rusija prolazi kroz veoma jak spoljnopolitički pritisak, smena premijera, kao druge po značaju osobe u državi, bio bi veoma ozbiljan korak koji bi mogao da dovede do zaoštravanja rivaliteta između različitih interesnih grupa unutar ruske elite. Mislim da Medvedev u potpunosti zadovoljava Putinove kriterijume i kao pouzdana osoba, ali i kao neko ko može da preuzme na sebe i sprovede teške i nepopularne mere - objašnjava politikolog.
Politički analitičar Međunarodne organizacije za monitoring CIS-EMO Stanislav Bišok smatra da kandidatura Medvedeva nije novost.
Nije novost da će Medvedev ostati na funkciji
- Što se tiče Medvedeva, predlaganjem njega za premijera Putin pokazuje sebi svojstven konzervativni pristup. Drugim rečima, zašto bi se menjao Medvedev, koji se iz perspektive predsednika dobro nosio sa izazovima tokom problematičnih godina. Zato je logično pretpostaviti da je Putin poželeo da realizaciju nove runde ’majskih ukaza‘ poveri upravo Dmitriju Anatolijeviču - objašnjava Bišok.
I upravo u novim majskim ukazima bi, prema rečima naših sagovornika, trebalo tražiti i odgovor na pitanje koji će to glavni zadaci stajati pred novom vladom.
Strateški zadaci uobličeni u dokument koji je danas potpisao novi ruski predsednik daju smernice o nacionalnim ciljevima Rusije u narednih šest godina.
U ukazu se navodi i da do 2024. godine treba da se obezbedi ulazak Rusije u pet najvećih ekonomija, obezbedi ekonomski rast iznad svetskog, a inflacija da ne prelazi četiri odsto.
Vladimir Slatinov smatra da je i predsednik tokom svog govora prilikom inauguracije vrlo jasno stavio do znanja da će povećanje životnog standarda i opšteg blagostanja stanovništva, rast ekonomskog sektora biti glavni zadatak nove vlade.
Ovo mišljenje deli i Stanislav Bišok, koji dodaje da bez obzira na to koliko je predsednik uspešan i orijentisan na opšti rast i razvoj, postoji veliki broj faktora na koji se ne može uticati, a koji su u novoj rundi "majskih ukaza" verovatno uzeti u obzir, pa će i oni uticati na definisanje zadataka nove vlade.
Prethodni saziv Vlade je ostavku podneo danas, a Državna duma će sutra razmotriti kandidaturu Medvedeva, saopšteno je iz službe za odnose sa medijima ruskog parlamenta.