"Vesti" u Berlinu: Tramp - neprijatelj ili partner?
Kandidati za kancelara, Angela Merkel i Martin Šulc, u svojoj izbornoj kampanji igraju na kartu antitrampovske retorike. Oni idu na to da neraspoloženje birača projektuju na neprijatelja spolja, tumači portal Dojče virtšafts nahrihten.
Na jednom predizbornom skupu u Minhenu, Merkelova je izjavila nešto što potvrđuje ovu tezu, iako nije eksplicitno pomenula Trampa: "Ona vremena u kojima smo mogli da se oslonimo na druge su prošla. To sam doživela ovih dana." Evropljani moraju da uzmu sudbinu u sopstvene ruke i da se sami bore za budućnost, kako je rekla.
Pri tom je važno prijateljstvo sa SAD i Velikom Britanijom, kao i dobrosusedski odnosi sa drugim državama, poput Rusije.
Novom francuskom predsedniku Emanuelu Makronu je nemačka šefica vlade poželela sve najbolje i poručila:
- Tamo gde Nemačka može da pomogne, pomoći će, jer Nemačkoj može da ide dobro samo dok i Evropi ide dobro.
Kandidat socijaldemokrata Martin Šulc je u izjavi za ARD imao još direktniji stil nego Merkelova.
- Verujem da smo već na NATO samitu, a sasvim sigurno i na G7- skupu morali da se pozicioniramo, i to protiv predsednika SAD koji druge želi da ponizi i koji nastupa u stilu autoritarnog moćnika - kaže Šulc.
- To je uradio bivši kancelar iz redova SPD-a Gerhard Šreder sa američkim predsednikom Džordžom V. Bušom, koji se slično ponašao - naglasio je Šulc i dodao da očekuje da Nemačka i sada zauzme takav stav.
Pri tom kaže: "Evropa je odgovor. Jača kooperacija sa evropskim državama na svim nivoima je odgovor na Donalda Trampa. I pre svega, ne smemo da se potčinimo Trampovoj politici naoružavanja."
Šef Minhenske konferencije o bezbednosti, Volfgang Išinger, ukazao je na izjavu Merkelove kao dokaz da Nemačka i EU moraju da potroše više novca na odbranu i bezbednost. On je ipak upozorio od okretanja leđa transatlantskom partnerstvu:
- Kao prvo, nećemo nastaviti da jednostavno prepuštamo bezbednost Evrope Americi, tako da moramo više da izdvajamo za sigurnost i odbranu i da EU izgradimo kao bezbednosni provajder. Kao drugo, bilo bi sasvim pogrešno da sada sledimo one koji bi najviše voleli da se potpuno prekine transatlantska pupčana vrpca. Čak i ako je vrlo neugodno - mi Evropljani možemo lakše da sprovedemo sve naše globalne ciljeve ako ih zastupamo u saradnji sa SAD. Zato moramo da radimo sa strateškim strpljenjem na tome da Tramp prepozna da smo mi Evropljani nadaleko i naširoko njegov najbolji partner - poručio je Išinger.