"Vesti" u Berlinu: Policajci čuvali teroristu Amrija
Neverovatan skandal ovih dana izlazi u javnost, a to je da su dva pripadnika policije lažirala akte kako bi prikrili propuste u svojoj službi u slučaju Anisa Amrija, koji je u terorističkom napadu 19. decembra na Božićni vašar u centru Berlina ubio 12 ljudi.
Berlinski senator za unutrašnje poslove Andreas Gajzel je u sredu podneo prijavu za ometanje pravde na službenoj dužnosti i falsifikovanje dokumenata.
Kako piše dnevnik "Bild", u utorak veče je Pokrajinski kriminalistički ured (LKA) Berlina informisao senatora Gajzela da se pojavio novi dokument datiran 1. novembra prošle godine sa rezultatima telekomunikacionog praćenja, u kojem se Anis Amri optužuje za nezakonitu, organizovanu trgovinu narkoticima.
Do sada su nadležne službe stalno tvrdile da je Amri bio "sitni diler", međutim, organizovana prodaja je krivično delo za koje je predviđena bar jednogodišnja robija, na osnovu čega je LKA mogla da zatraži nalog za hapšenje kod državnog tužilaštva. Po rečima Gajzela, hapšenjem je mogao i da se izbegne teroristički napad i ljudske žrtve.
Oba, kako se navodi, mlada policijska komesara su već dobila poziv specijalne istražne komisije, ali još nisu saslušani.
Ukoliko se potvrde sumnje, sledi tužba i krivični postupak, u kojem će biti rasvetljeno zašto Anis Amri, i pored odgovarajućih indicija, nije bio uhapšen. Za ovo policajcima sledi od šest meseci do pet godina zatvorske kazne. O težini krivice odlučuju konkretne okolnosti i, u ovom slučaju, pogubne posledice koje je ovaj njihov propust prouzrokovao.
Policajcima u tom slučaju sledi ne samo kazna zatvora, nego najverovatnije i gubitak posla, jer paragraf 24 Zakona o službenim licima, u slučaju jednogodišnje zatvorske kazne, predviđa ovu sankciju.
Propust
Od terorističkog napada sa islamističkom pozadinom u Berlinu, otkriveno je više propusta službi i u Severnoj Rajni - Vestfaliji i na saveznom nivou u vezi sa Anisom Amrijem. Pored toga što mu je odbijen zahtev za azil, i što mu se pripisivalo nanošenje telesnih povreda, kontakt sa islamistima i pokušaj kupovine oružja, uprkos činjenici da je imao čak 14 različitih identiteta - ovom Tunišaninu nijednog trenutka nije izrečena mera proterivanja, što je neshvatljiv propust migrantskih službi i policije.