Ovo je reč koje se Donald Tramp najviše plaši
Sezona lova na Donalda Trampa je ponovo otvorena - svetski mediji predviđaju mogućnost podnošenja zahteva za njegov opoziv, takozvani impičment.
Otkriće da je predsednik SAD dao ruskim zvaničnicima tajne obaveštajne informacije tokom njihove posete Beloj kući je odvelo Vašington u stanje ludila, a sve češće se pominje termin koji nijedan predsednik SAD ne želi da čuje - "“impičment".
Tramp se možda nikada neće suočiti sa opozivom, ali su zahtevi za to sve glasniji, iz Demokratske stranke se traži da Predstavnički dom ozbiljno razmotri to pitanje.
Za sada su tu "čast" imali Bil Klinton i Ričard Nikson, ali ni u jednom slučaju procedura nije završena do kraja - njima je Senat dao poverenje.
Šta je impičment?
To je proces koji ne mora nužno da znači "uklanjanje" iz kancelarije, ali je to ozbiljna situacija za predsednika ili visokog državnog zvaničnika i to je prvi korak za selidbi. Tehnički, impičment je formalna optužba javnog službenika koji izdaje Kongres i ne mora da ima veze sa "presuđivanjem" ili "pronalaskom krivičnog dela".
Kako impičment radi?
Predstavnički dom ima jedinstveno pravo da inicira takvu proceduru. Proces počinje nezavisnom istragom u koju mogu da budu uvrštena različita tela. Prikupljeni dokazi se predaju Komitetu sudija, koji ih procenjuje i sačinjava Član o opozivu.
Posle debate u Predstavničkom domu, zakonodavno telo glasa o dokumentu Komiteta sudija, ako dobije većinu glasova, predsednik će se smatrati svrgnutim.
Šta se dešava dalje?
Odatle dokument Komiteta sudija ide u Senat, na razmatranje i suđenje. Optuženi izlaže odbranu, a ako dvotrećinska većina u Senatu glasa protiv predsednika - to je to, predsednik je onda razrešen funkcije.
Zašto se poziva na impičment?
Trampova administracija je prepuna skandala, da li stvarnih ili medijskih. Ipak, oni koji pozivaju na obaranje Trampa svoj zahtev baziraju na njegovoj kampanji i navodnim vezama sa Rusijom, što je još u domenu spekulacija i nije izvesno da li će i kada istraga biti završena.
Pitanje o kraju istrage je ostalo u vazduhu posle smene šefa FBI Džejmsa Komija, koji je naložio otvaranje ovog slučaja, da bi posle toga izbila nova vatra u Beloj kući, zbog navodnog Trampovog otkrivanja strogo čuvanih tajni ruskom šefu diplomatije Sergeju Lavrovu.