Napad na pravoslavnu crkvu u Pragu: Ćirilicom "Alahu akbar" i "Smrt vam je blizu"
Nepoznata osoba je ispisala grafite na pravoslavnoj crkvi Uspenja Presvete Bogorodice u Pragu, rekao je protojerej Srđan Jablanović. On je istakao da je crkva u kojoj se nalazi kripta sa posmrtnim ostacima srpskih vojnika iz Prvog svetskog rata vandalizovana.
Otac Jablanović kaže da je prvo u četvrtak, kada je on bio u Terezinu, "došao neki čovek u crkvu, nešto se kao klanjao, zapretio našoj ženi koja prodaje sveće, rekao ''Svi ćete vi goreti u paklu', a da je onda došla policija i odvela ga".
Međutim, prema saznanjima protojereja Jablanovića, ubrzo su ga pustili, a crkva je jutros osvanula vandalizovana.
Jablanović kaže da je taj čovek bio mlađi, visok, imao je kapuljaču i da je govorio odlično češki i ruski jezik, te da je moguće da je muslimanske veroispovesti.
- Ovo je prvi incident te vrste u ovoj relativno mirnoj zemlji. Ali ovakvim natpisom... Nisam siguran da je taj solista, ali videćemo. U Češkoj je zanemarljiv broj muslimana, rekoše da može biti jedan od njih, ali nemam tačno informaciju. U svakom slučaju, mi i dalje služimo svaki dan, crkva je otvorena - rekao je otac Jablanović.
Inače, crkva Uspenja presvete bogorodice u Pragu napravljena je 1925, godine, podigli su je ruski emigranti koji su izbegli od Oktobarske revolucije i došli u Prag. Značajan udeo u podizanju hrama imali su Srbi, pre svega kralj Aleksandar Karađorđević, koji je i novčano pomogao. On je obilazio ovu crkvu kad god je dolazio u Prag i poklonio joj najveće zvono koje i danas zvoni, a u kripti crkve su kosti 130 Srba iz Prvog svetskog rata.
Takođe, u kripti crkve centralno mesto zauzima krst posvećen kralju Aleksandru Karađorđeviću, u dnu krsta se čuva deo njegove odeće - košulje natopljene krvlju iz atentata u Marseju.
Danas je ova crkva centar okupljanja pravoslavnih ljudi u Češkoj, posebno u Pragu. Crkva je otvorena svaki dan, što je retkost u Češkoj, gde se obično služi liturgija nedeljom, a ostalo vreme su zatvorene crkve i nisu otvorene kao kod nas. Nedavno za Vaskrs u njoj je bilo 3.000-4.000 ljudi.
Interesantno je da su tu sahranjeni i prvi češki premijer Karl Kramarž, Franc Kafka... Crkva Uspenja presvete bogorodice u Pragu bila je pod jurisdikcijom SPC do 1947. godine.