Petak 22. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Sreda 26.04.2017.
18:01
J. L. Petković - Vesti A

Albanska slamka za Haradinaja

Apelacioni sud u Kolmaru u četvrtak će saopštiti odluku o zahtevu Srbije za izručenje Ramuša Haradinaja, koga srpsko tužilaštvo tereti za brojne ratne zločine na Kosovu i Metohiji krajem 90-ih.

A. Čukić
Nišani potpisao ukaz: Haradinaju državljanstvo Albanije

Predsednik Alijanse za budućnost Kosova od ponedeljka je državljanin Albanije, jer je tamošnji predsednik Albanije Bujar Nišani, na osnovu Haradinajevog zahteva, potpisao ukaz kojim je državljanstvo te zemlje dao njemu i njegovoj supruzi Aniti.

Iako se spekuliše kakve bi pravne posledice u odlučivanju suda u Kolmaru taj potez mogao da ima, činjenica je da teško može imati uticaj na odluku Francuske o izručenju.

- Čudno mi je to što je Haradinaj zatražio albansko državljanstvo, jer znam da ga je odbio još kada Kosovo nije proglašeno državom, odgovorivši da će uskoro imati kosovsko državljanstvo. A sada, kada ga već ima više od devet godina, odlučio se da primi albansko državljanstvo. Možda ga neko krivo informisao da time može biti bolje zaštićen od francuskih vlasti - kaže za "Vesti" Nedžmedin Spahiu, politički analitičar sa Kosova.

Ima pravo na žalbu

Ukoliko Istražno veće suda prihvati zahtev Srbije, Haradinaj imao pravo da se žali Vrhovnom kasacionom sudu Francuske, a konačnu odluku o izručenju donosi francuska vlada. Međutim, ako sud da negativno mišljenje o zahtevu Srbije, Haradinaj će biti slobodan, a Srbija neće imati pravo na žalbu.

Zvanični predstavnici Prištine su više puta izričito tražili da Haradinaj bude pušten na slobodu, čak su i pregovori u Briselu zaustavljeni, a kosovski parlament usvojio rezoluciju u kojoj traži njegovo bezuslovno oslobađanje. Ipak, za četiri meseca od kako je Haradinaj zadržan u Francuskoj prilike u Prištini su ponovo zapele oko tema formiranja Zajednice srpskih opština i vojske. Drugu temu tamošnja vlast godinama forsira skretajući pažnju sa problema korupcije, kriminala i loše ekonomske situacije. Uveliko se govori da se osim redovnih lokalnih održe i prevremeni parlamentarni izbori, a opozicija ozbiljno razmišlja da se ujedini oko Ramuša Haradinaja koji je stekao određene poene u delu javnosti koji i dalje vidi Srbiju kao najveću prepreku napretka na Kosovu. To automatski otvara pitanje da li će ga vladajuća stranka Hašima Tačija ostaviti i bez deklarativne podrške.

- Ukoliko ga Francuzi oslobode optužbe to neće ići u prilog vlastima u Prištini. U tom slučaju, on bi gotovo sigurno bio budući premijer. Zato i odluka o vanrednim izborima na Kosovu čeka šta će biti s njim - zaključuje Spahiu.

Krivična prijava protiv Dauta

Facebook/Daut Haradinaj

Centar za mir i toleranciju iz Gračanice predao je krivičnu prijavu osnovnom javnom tužilastvu u Peći protiv Raumševog brata, Dauta Haradinaja. Prijava koju je potpisalo 12 nevladinih organizacija i osam pojedinaca, podneta je po osnovu člana 147 krivičnog zakona Kosova za izazivanje nacionalne mržnje.

- Očekujemo da će tužilaštvo, koristeći se svim raspoloživim zakonskim ovlašćenjima, preduzeti odgovarajuće radnje kako bi se počinilac navedenog krivičnog dela, shodno primenjivim zakonima, kaznio. Očekujemo da će sve kosovske institucije, predstavnici Srba i međunarodna zajednica da se uključe u javnu i zakonsku osudu ovog krivičnog dela koje evidentno ugrožava mir i stabilnost svih građana Kosova. A pre svega, srpske zajednice koja je u bliskoj prošlosti pretrpela velike žrtve zbog etničke mržnje i neodgovorne politike pojedinaca - kaže Nenad Maksimović, izvršni direktor Centra za mir i toleranciju.

Ovo je prvi put da je srpski nevladin sektor podneo tužbu protiv nekog lica za izazivanje mržnje, mada se javnom pozivu CPT-a pridružilo malo srpskih nevladinih organizacija, jer ih prema nezvaničnim procenama u kosovskom sistemu ima registrovanih više od 800. Takođe se nije pridružio nijedan predstavnik Srba u kosovskim institucijama. Ovoj inicijativi takođe podršku nije dala nijedna albanska organizacija koja promoviše ljudska prava.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
  • 2024 © - vesti online