Nacrt smernica EU za pregovore: Čvrst stav prema Britaniji
Evropska unija od Velike Britanije traži da se račun koji će morati da plati za preuzete obaveze iskaže u evrima, i da Britanija garantuje status evropskih građana koji žive u Britaniji, kao i da ostane u nadležnosti Evropskog suda pravde u određenim slučajevima koji je pripremila Evropska komisija, navodi se u nacrtu smernica za pregovore EU.
Ovo ukazuje na rešenost Brisela da zauzme čvrst stav i ostane pri ovim zahtevima, koji su u suprotnosti sa planovima britanske premijerke Tereze Mej.
"Pristanak na takav sporazum bio bi u suprotnosti sa obećanjem Mejove da će 'okončati nadležnost (evropskog) suda u Britaniji', što se kako se očekuje istaći u manifestu Torijevaca", piše Gardijan.
Pročitajte još:
* Junker Britaniji: Prvo platite 63 milijarde dolara, pa idite
Šta će biti posle izbora?
Izbori u Britaniji biće održani 8. juna, a kako su najavili britanski mediji, očekuje se da će Tereza Mej predstaviti predizborni manifest svoje konzervativne stranke, odnosno torijevca i da će glavna obećanja biti istupanje sa zajedničkog tržišta, okončanje slobodnog protoka ljudi i prekid nadležnosti sudija Evropskog suda.
"To bi je posvađalo sa pregovaračima EU ukoliko dobije na prevremenim parlamentarnim izborima", navodi Gardijan.
Lideri 27 članica trebalo bi 29. aprila, tokom samita u Briselu, da usvoje smernice za pregovore sa Londonom, nakon čega se 22. maja očekuje usvajanje detaljnijih uputstava za pregovore koji će, kako se očekuje, izistinski početi nakon prevremenih parlamentarnih izbora u Britaniji 8. juna.
Najosetljivija tema - račun
Kako prenosi AFP, jedno od najosetljivijih pitanja biće račun koji će se Velikoj Britaniji ispostaviti za izmirenje ranije preuzetih obaveza, koji će prema nacrtu morati da se plati u evrima, a ne u funtama, i izmirivaće se u ratama tokom više godina.
Račun uključuje već obećane doprinose za evropski budžet, kao i za institucije EU poput Evropske centralne banke, Evropske investicione banke, i učešće Britanije u posebnim fondovima poput Evropskog fonda za razvoj i Fonda za izbeglice u Turskoj.
"Velika Britanija moraće u potpunosti da plati preseljenje agencija i drugih tela Unije, poput Evropske agencije za lekove i Evropskog bankarskog regulatornog tela, koji se nalaze u Londonu", navodi Komisija u dokumentu.
Ne pominje se konkretan iznos računa za Britaniju, ali je prema rečima jednog visokog evropskog zvaničnika, Komisija procenila da će on biti između 55 i 60 milijardi evra.
Predviđa se i uspostavljanje institucionalne strukture kako bi se garantovalo da će obaveze Velike Britanije i 27 članica EU u okviru istupanja biti zaista ispunjene.
To telo bi bilo ovlašćeno da preduzima "mere kako bi sređivalo nepredviđene situacije".
"Kao dodatan pokazatelj koliko će istupanje iz EU biti složeno, dokument donosi i plan za robu koja je puštena na tržište pre Bregzita sa bilo koje strane nove granice EU-Velike Britanije, pri čemu se navodi da će se primenjivati evropska pravila ukoliko se prodaje nakon istupanja zbog neizvesnosti oko garancija, oznaka i drugih pitanja", navodi Gardijan.
Ovaj list ističe da se u dokumentu ne navode smernice o budućem trgovinskom sporazumu, već se samo rešavaju pitanja neposrednog istupanja Britanije.