Sreda 8. 5. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
3
Petak 31.03.2017.
17:11
Vestionline A

Da li su nacisti imali lek za rak koji je farmaceutska industrija sakrila od javnosti

Oto Hajnrih Varburg je bio nemački fiziolog, lekar i dobitnik Nobelove nagrade. Smatra se jednim od najuticajnijih biohemičara 20. veka, koji je 47 puta bio nominovan za Nobelovu nagradu.

pixabay.com
Najmračniji period ljudkse istorije možda je krio još neke tajne

Tokom Prvog svetskog rata bio je oficir u nemačkoj konjici, a posle rata se posvetio istraživanju ćelija i njihovom korištenju kiseonika. Nobelovu nagradu, zbog doprinosa istraživanju tumora i njihovog rasta, dobio je 1931. godine. Varburg je otkrio da ćelije raka dobijaju energiju za rast i razvoj na potpuno drugačiji način od zdravih ljudskih ćelija. Dok zdrave ćelija dobijaju energije oksidacijom piruvata, ćelije tumora energiju dobijaaju anaerobnom razgradnjom glukoze. 

Kada su nacisti preuzeli vlast, svim ljudima jevrejskog porekla zabranili su bavljanje prosvetnim

i naučnim delatnostima. Bilo da je reč o univerzitetskim profesorima ili učiteljima u školama, Jevreji nisu mogli da podučavaju Nemce. Izuzetak od tog pravila bio je upravo Varburg. Tokom čitavog Drugog svetskog rata, on je radio na leku za rak, i sve je podredio svojoj teoriji. Bio je uveren da je ćelije raka moguće izgladneti i odbijao je napustiti svoju laboratoriju. 

Koliko su ga nacisti cenili govori i činjenica da je Herman Gering lično urgirao da Varburga označe samo jednom četvrtinom Jevrejem, iako mu je rođeni otac upravo bio Jevrej. Osim toga, jednom prilikom je govorio protiv Hitlera i režima. Njegov poslodavac, Institut Kajzer Vilhelm, ga je prvo proterao, ali ga je kasnije na lični Hitlerov zahtev vratio na posao.

Toliko se posvetio poslu da je čak i živeo na institutu. Različitim univerzitetima je govorio da mu ne dodeljuju počasne doktorate, zato što mu se nije odlazilo na svečanosti. Ako bi mu neko i dodelio medalju časti, tražio je da mu je pošalju poštom. 

Bio je toliko uveren u tačnost svoje teorije da je često citirao Maksa Planka, koji je jednom rekao: "Nauka napreduje ne zato što naučnici promene mišljenje, već zato što naučnici sa pogrešnim mišljenjem umiru a drugi dolaze". Od Varburgove smrti u avgustu 1970. godine, njegove teorije su pomalo zaboravljene, ali je njegov doprinos nauci ovekovečen medaljom za posebne zasluge koju dodjeljuje nemačko društvo za biohemiju i molekularnu biologiju. 

Poslednjih godina su njegove teorije ponovno dobile na važnosti, ali većinom u krugovima alternativne medicine. Razni teoretičari zavere govore da su vlasti, povezane sa velikim farmaceutskim korporacijama, odlučile da zakopaju "lek za rak". 

Nauka, barem ona priznata, i dalje je jako skeptična prema Varburgovim učenjima. Preliminarna istraživanja pokazala su da postoji mogućnost da određeni mehanizmi svojevrsnog gušenja ćelija raka zaustave rast nekih vrsta tumora, ali to je samo preliminarno istraživanje koje ne nudi ni približno tako dobre rezultate kakvim pokušavaju da ih predstave teoretičari zavere i trgovci raznim prirodnim "lekovima".

POVEZANE VESTI

Subota 08.04.2017. 20:09
Ото Хајнрих Варбург је био немачки физиолог, лекар и добитник Нобелове награде. Сматра се једним од најутицајнијих биохемичара 20. века, који је 47 пута био номинован за Нобелову награду. Током Првог светског рата био је официр у немачкој коњици, а после рата се посветио истраживању ћелија и њиховом кориштењу кисеоника. Нобелову награду, због доприноса истраживању тумора и њиховог раста, добио је 1931. године. Варбург је открио да ћелије рака добијају енергију за раст и развој на потпуно другачији начин од здравих људских ћелија. Док здраве ћелија добијају енергије оксидацијом пирувата, ћелије тумора енергију добијаају анаеробном разградњом глукозе. Када су на-цисти преузели власт, свим људима јеврејског порекла забранили су бављање просветним и научним делатностима. Било да је реч о универзитетским професорима или учитељима у школама, Јевреји нису могли да подучавају Немце. Изузетак од тог правила био је управо Варбург. Током читавог Другог светског рата, он је радио на леку за рак, и све је подредио својој теорији. Био је уверен да је ћелије рака могуће изгладнети и одбијао је напустити своју лабораторију.
Subota 08.04.2017. 20:09
Колико су га на-цисти ценили говори и чињеница да је Херман Геринг лично ургирао да Варбурга означе само једном четвртином Јеврејем, иако му је рођени отац управо био Јевреј. Осим тога, једном приликом је говорио против Хитлера и режима. Његов послодавац, Институт Кајзер Вилхелм, га је прво протерао, али га је касније на лични Хитлеров захтев вратио на посао. Толико се посветио послу да је чак и живео на институту. Различитим универзитетима је говорио да му не додељују почасне докторате, зато што му се није одлазило на свечаности. Ако би му неко и доделио медаљу части, тражио је да му је пошаљу поштом. Био је толико уверен у тачност своје теорије да је често цитирао Макса Планка, који је једном рекао: „Наука напредује не зато што научници промене мишљење, већ зато што научници са погрешним мишљењем умиру а други долазе“.
Subota 08.04.2017. 20:10
Од Варбургове смрти у августу 1970. године, његове теорије су помало заборављене, али је његов допринос науци овековечен медаљом за посебне заслуге коју додјељује немачко друштво за биохемију и молекуларну биологију. Последњих година су његове теорије поновно добиле на важности, али већином у круговима алтернативне медицине. Разни теоретичари завере говоре да су власти, повезане са великим фармацеутским корпорацијама, одлучиле да закопају „лек за рак“. Наука, барем она призната, и даље је јако скептична према Варбурговим учењима. Прелиминарна истраживања показала су да постоји могућност да одређени механизми својеврсног гушења ћелија рака зауставе раст неких врста тумора, али то је само прелиминарно истраживање које не нуди ни приближно тако добре резултате каквим покушавају да их представе теоретичари завере и трговци разним природним „лековима“.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
  • 2024 © - vesti online