Novi sukob starih neprijatelja: Ako Grci žele da doletimo poput metka, Turska je spremna!
Napetost između Grčke i Turske svakim je danom sve veća nakon što je turski predsednik najavio mogućnost referenduma o pristupanju EU, a grčki ministar odbrane je izjavio kako je ta država spremna "za bilo kakvu provokaciju", piše britanski "Gardijan".
Dok se Turska priprema za referendum na kojem će se odlučivati o povećanju ovlasti predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, turski vođa došao je u verbalni sukob s čelnicima većine evropskih država koje su zabranile njegovim zvaničnicima dolazak na skupove na kojima bi se promovisao glas "za" na referendumu među iseljenim Turcima.
- Imamo referendum 16. aprila. Nakon toga bismo mogli da održimo referendum nalik Bregzitu, rekao je na tursko-britanskom forumu, na kojem je prisustvovao i britanski ministar spoljnih poslova Boris Džonson.
- Šta god naša nacija odluči, mi ćemo to poštovati. Treba da vam bude jasno da naše strpljenje, koje stalno iskušavaju neke evropske države, ima svoje granice - rekao je Erdogan.
Ratne igre u Egejskom moru
Prošle nedelje Erdogan je izjavio kako će evropske političare nazivati "nacistima" dokle god oni njega nazivaju diktatorom. Njegova izjava dodatno je pogoršala odnose s Grčkom, čiji je ministar odbrane samo par sati ranije rekao kako su grčke snage spremne da odgovore na bilo koju pretnju suverenitetu i teritorijalnom integritetu.
- Grčke oružane snage spremne su da odgovore na bilo kakvu provokaciju, rekao je ministar odbrane Panos Kammenos na vojnoj paradi u čast 196. godišnjice oslobođenja Grčke od Otomanske vladavine.
- Spremni smo, jer tako se brani mir, kazao je Kammenos.
Tenzije između Turske i Grčke najviše dolaze do izražaja u Egejskom moru, gde se gotovo svakog dana sučeljavaju ratni avioni obe države, dok turski izvidnički brodovi ulaze u grčke teritorijalne vode, prenosi "Jutarnji list" pisanje britanskog "Gardijana".
Strah od međunarodnog incidenta
Problemi su počeli nakon neuspelog pokušaja puča u julu prošle godine, nakon čega je osmoro turskih oficira pobeglo u Grčku, a grčki Vrhovni sud odbio da ih izruči natrag. Diplomate i stručnjaci za pitanja odbrane strahuju zbog velike mogućnosti nesreće, jer su iskusni oficiri i piloti gurnuti na margine u čistkama koje su popratile neuspešni puč.
- Najveća zabrinutost na grčkoj strani nije zbog međunarodnog incidenta, već zbog nesreće koja bi mogla da se otrgne kontroli - rekao je direktor grčkog think-tanka Eliamep, dr Tanos Dokos.
- Nacionalističko raspoloženje u Turskoj znači da bi bilo jako teško smiriti strasti nakon takve situacije - rekao je dr Dokos.
Erdogan je već spomenuo da je Ugovor iz Lozane, koji je odredio granice između dve države nakon neuspele invazije grčke vojske na Tursku 1922. godine, "veoma upitan".
Vođa nacionalističke opozicije u Turskoj, Devlet Bačeli, podigao je tenzije na još viši nivo tvrdnjama kako je nekoliko grčkih ostrva zapravo pod okupacijom.
- Ako Grci žele ponovo da padnu u more, ako žele da ih lovimo, dobrodošli su, turska vojska je spremna. Neko mora objasniti grčkoj vladi šta se dogodilo 1922. Ako nema ko da im objasni, možemo poput metka da doletimo preko Egejskog mora i ponono ih naučimo istoriji - rekao je Bačeli.