EU - pukovnik ili pokojnik?
Ima li EU razloga da slavi 60. rođendan i čemu mogu da se nadaju države koje čekaju u redu za članstvo?
Evropska unija obeležava 60 godina od potpisivanja Rimskog ugovora kojim je u italijanskoj prestonici 25. marta 1957. godine uspostavljena Evropska ekonomska zajednica, temelj današnje Unije. Međutim, uoči obeležavanja jubileja stigle su ne baš tako ohrabrujuće poruke. Papa Franja upozorio je lidere 27 država-članica Unije da tom bloku preti odumiranje bez nove vizije o budućnosti zasnovane na principima solidarnosti na kojima je sama Unija utemeljena.
Ima li EU razloga za slavlje?
Milan Krstić, asistent političkih nauka u Beogradu, veruje da sa jedne strane ima razloga za slavlje zbog činjenice da je EU u svojoj osnovi mirovni projekat koji je počeo kroz Zajednicu za ugalj i čelik, a nastavljen kroz Evropsku ekonomsku zajednicu i današnju EU.
- Čitava ideja je bila da se evropske zemlje povežu ekonomski i u svakom drugom smislu kako bi se stara neprijateljstva unutar Evrope na neki način sanirala, a obrazac saradnje počeo da biva dominantniji od obrasca konflikta koji je u prvoj polovini dvadesetog veka imao razorne rezultate. I zaista, unutar zemalja koje čine EU nije bilo oružanog sukoba i on je on u ovom trenuku nezamisliv građanima EU. Primera radi, građani Nemačke i Francuske su u velikoj meri prevazišli konfliktno nasleđe i danas pronalaze neke sličnosti jedni sa drugima, a pre samo 70-ak godina to su bile nacije koje su bile u stanju, neko bi rekao, vekovne mržnje, kao što to često govore za nas na Balkanu. I to je nešto što treba da se slavi - ocenjuje Krstić za "Sputnjik".
Čemu Srbija može da se nada?
Kada je reč o tome čemu mogu da se nadaju zemlje poput Srbije, koje čekaju da uđu u EU, Krstić kaže da bi ulazak u Uniju trebalo da bude sredstvo u ostvarivanju određenih standarda u svim domenima, prevashodno u vezi sa vladavinom prava, razvijenim institucijama i ekonomijom, a ne cilj sam po sebi.
- Primarno je da Srbija bude zemlja koja će implementirati sve što je potrebno kada je reč o evropskim standardima koji su sinonimi za ono što je dobro. Međutim, ako se samo simulira da se napreduje ka članstvu, a u Srbiji se u suštini ništa ne menja, onda ne znam šta će takvo članstvo Srbiji, niti šta će takva Srbija Evropskoj uniji - kaže Krstić.