Ruski S-400 izbacuje Turke iz NATO-a? (VIDEO)
"Kupovina S-400 bila bi potpuni geopolitički zaokret Turske prema stvaranju novog političkog partnerstva sa Moskvom i u potpunosti bi promenila ulogu Turske u NATO-u", ocenjuje vojni analitičar Andrej Mlakar, prenosi "Sputnjik".
Novo partnerstvo Moskva-Ankara?
Nije tajna da odnosi Turske i Severnoatlantske alijanse nisu sjajni, a nova poruka iz Ankare mogla bi da dolije još ulja na vatru na relacijama članova tog vojnog saveza. Naime, Ministarstvo odbrane Turske saopštilo je da sistem S-400, koji Ankara namerava da kupi od Rusije, neće biti u sastavu sistema PVO NATO-a.
Andrej Mlakar kaže da članice Alijanse mogu da imaju odvojene PVO sisteme od NATO-a i da nema ničeg spornog u tome što Turska za svoje potrebe želi sistem S-400, koji bi eventualno kupila od Rusije, ali i da tu poruku Ankare NATO-u ne treba olako shvatiti.
Pročitajte još:
* Ruski S-400 znak za izlazak Turske iz NATO?
- Ono što je ovde zanimljivo je što se Turska prvi put u ovoj priči odvojila od NATO strukture i usmerila se na potpuno drugu stranu, na priču koja je više okrenuta ka nezavisnosti. Pojava S-400 bila bi potpuni geopolitički zaokret Turske prema stvaranju jednog novog političkog partnerstva na relaciji Ankara-Moskva i u potpunosti bi promenila ulogu Turske u NATO-u - napominje ovaj analitičar.
- Turska je druga po veličini armija NATO-a, a evidentno je da situacija posle državnog udara i saznanja da su u puču učestvovali pojedini visoki oficiri, koji su službovali u bazi Indžirlik, uslovljava da se Turska lagano okreće od Severnoatlantske alijanse, iako i dalje izvodi vojne i pomorske vežbe, učestvuje u manevrima, pa čak i učestvuje u nekim misijama NATO-a. Verovatno Turska planira da se u doglednoj budućnosti povuče iz NATO-a - kaže Mlakar.
Lazanski: Turci se cenkaju
Sa druge strane, vojnopolitički komentator Miroslav Lazanski smatra da je veliko pitanje da li će NATO dozvoliti Turskoj da samo za sebe zadrži sistem S-400, koji planira da nabavi. On ne veruje da će sistem S-400 uopšte završiti u Turskoj, pre svega zato što Ankara za kupovinu tog sistema od Rusije traži kredit koji Moskva, prema njegovom mišljenju, nije spremna da dâ.
- Turci se cenkaju, žele da igraju i na kartu NATO-a i na kartu Rusije, s tim što ne verujem da će Turska napustiti NATO, to je jednostavno nemoguće. Sa druge strane, ne verujem uopšte u mogućnost da Rusija proda Turskoj S-400, bilo siromašnu, bilo najmoderniju verziju tog sistema. Više su to političke priče, nagađanja i spekulacije - smatra Lazanski.