Turci izazvali ozbiljnu krizu u NATO-u
"Poslednji potezi Ankare u vezi sa zajedničkim projektima NATO-a vode ozbiljnoj krizi u Alijansi", izjavio je bivši rukovodilac češke vojno-obaveštajne službe i stručnjak za Bliski istok, general František Štepanek.
Turska je blokirala realizaciju pojedinih programa vojne saradnje posle niza diplomatskih skandala između Ankare i zemalja Evropske unije.
NATO je kasnije saopštio da se ovi potezi Turske tiču samo Austrije koja nije u Alijansi, ali jeste njen partner.
Prema navodima praškog lista "Aktualnje“, turska vojska neće učestvovati u dejstvima NATO-a u kojima je planirano i učešće austrijskih vojnika.
Pročitajte još:
"Moskva i Ankara tresu Balkan"
* Žestoke uvrede uživo: Da li je ova debata početak kraja EU?
Ovakvo ponašanje Ankare moglo bi da stvori probleme, pre svega u radu misija Alijanse na Kosovu i u Avganistanu.
- Reč je o jednoj od najozbiljnijih kriza u NATO-u - izjavio je Štepanek.
On smatra da to neće dovesti do potpunog prekidanja saradnje Turske i NATO-a, bar ne uskoro.
NATO ima previše važnu ulogu u odbrani Turske, bez obzira na aktuelni razdor. Istu ulogu i Turska igra za Alijansu. To je milion vojnika koji stoje na granici NATO-a, kao i aktuelnim ili potencijalnim kriznim oblastima - rekao je Štepanek.
Prema njegovom mišljenju, turski predsednik Redžep Tajip Erdogan vrši pritisak na NATO kako bi izgradio imidž jakog i odlučnog vođe svog naroda, što, očigledno, treba da mu pomogne uoči referenduma o povećanju predsedničkih ovlašćenja.
- Setimo se nedavne krize u rusko-turskim odnosima, pošto je turski avion oborio ruskog bombardera. Danas, međutim, Erdogan samo što ne padne u zagrljaj ruskom predsedniku Vladimiru Putinu. Erdogan čini sve što može da pojača svoj autoritet i vlast. On je stupio na put diktatora - smatra Štepanek.
Prema mišljenju generala, ako predstojeći referendum donese uspeh Erdoganu, NATO treba da bude oprezan. Turski predsednik bi, ukoliko pojača svoju moć, mogao da se pozabavi pitanjem u kom pravcu će njegova zemlja dalje ići.
- Prema najlošijem scenariju, Turska bi mogla da rešava pitanje da li da bude članica NATO-a ili bliski saveznik Rusije - naveo je Štepanek.