Ankara sama zalupila vrata
Ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc smatra da Turska ne može postati članica EU, već da joj treba ponuditi sporazum za susede, dok je sa Balkanom sasvim drugačija situacija - perspektiva prijema treba da bude zadržana.
On, u dokumentu o reformi EU, koji predstavlja stav austrijske vlade za predsedavanje Unijom u drugoj polovini iduće godine, ističe da je vreme da se reši odnos prema Turskoj.
Za razliku od kandidata sa zapadnog Balkana, Turska se već godinama udaljava od EU, navodi se u tom dokumentu.
Neuspeli puč je taj proces samo ubrzao, a govori se i o dramatičnim posledicama po ljudska prava, vladavinu prava i demokratiju, te se dodatno navodi da Turska provocira sa predizbornim nastupima u zemljama članicama EU pred referendum.
- Pristupanje takve Turske u EU je zbog toga nezamislivo - naglašava se u dokumentu.
Dodaje se da Turska ostaje, i pored toga, važan regionalni i ekonomski akter i da EU i Turska imaju interes za što tešnju i konstruktivnu saradnju, na ravnopravnoj osnovi i svim nivoima.
- Korisnije od tvrdoglavog pridržavanja pristupnoj fikciji je realniji pristup, jednog evropsko-turskog susedskog sporazuma - predlaže Kurc.
Taj sporazum ne treba da sadrži opciju pristupa, niti slobodu kretanja u okviru jedinstvenog tržišta, a osnova treba da bude modernizovana carinska unija.
Šargarepa za zapadni Balkan
Kurc ističe u tom dokumentu da je situacija drugačija sa zemljama zapadnog Balkana, jer perspektiva za pristup za te države treba da bude zadržana.
"Ona je bila i ostaje važan podsticaj za reforme. Posebno migrantska kriza je pokazala koliko su važne stabilnost i bezbednost na zapadnom Balkanu za stabilnost i bezbednost centralne Evrope", navodi se u dokumentu.