Rusija oprema vojsku moćnim robotima ubicama
Ruska vojska iz godine u godinu napreduje u razvijanju sistema koji će samostalno izvršavati vojne operacije, a u prilog toj tvrdnji ide i sve zastupljenija upotreba bespilotnih letelica (UAV) u intervencijama na kriznim područjima. Ipak, Rusi su napravili izuzetan pomak i u razvijanju automatskih borbenih vozila, navodi "Nešnal interest".
Uz podršku države i domaće vojne industrije, Ministarstvo odbrane Rusije intenzivno radi na razvijanju široke platforme oružja koje se može koristiti bez direktnog ljudskog faktora, uključujući i borbena vozila. I sam predsednik Vladimir Putin pozvao je na jaču proizvodnju i razvijanje "automatskih robotičkih kompleksa".
Iako je veliki broj ovakvih mašina i dalje u završnoj fazi razvoja, postoje neki koji su već u upotrebi. Jedna od njih je i "Uran-6", robot koji uklanja mine i tako pomaže ruskim deminerima u Siriji.
"Stariji brat" ovog robota je "Uran-9", koji je za razliku od deminera, robot predviđen za borbene operacije. Ima čak 10 tona, a naoružan je 30-milimetarskim topom, automatskim oružjem od 7,62 mm i protivtenkovskim raketama. Postoje spekulacije da je ovaj robot tajno dopremljen u Siriju, gde je navodno već učestvovao u borbama sa džihadistima.
Pored "Urala" tu je i "Platforma-M", robot koji se polako integrisao u rusku vojsku, a glavni zadatak mu je prikupljanje obaveštajnih podataka. Međutim, kako je to zadatak tokom kojeg neretko dođe do konflikta, "Platforma" je naoružana granatama i 7,62-milimetaskim topom. Proizvedena je od takvih materijala da podnosi ekstremne uslove, temperature od -30 do +50 stepeni Celzijusa (od arktičkih do pustinjskih uslova). Ovaj robot od 2013. godine uspešno koristi ruska Pacifička flota.
Pre četiri godine otkriven je i robot "Argo". U pitanju je borbeno vozilo bez vozača, čiji su glavni zadaci patroliranje i skupljanje informacija. "Argo" se može koristiti i za izvođenje "amfibijskih zadataka" i pružanja logističke podrške, navodi "Nešnal interest".
Još dva borbena vozila koja su u fazi priključivanja vojsci su "Udar" i "Prohod-1". "Udar" je proizveden na šasiji borbenog vozila BPM-3, a razlog je funkcionalne prirode: BPM-3 je najrasprostranjenije vozilo, te ga je stoga lako popravljati i menjati. "Udar" može da nosi i lansira dronove, a ima špijunsku i izviđačku ulogu.