Osveta za ruskog heroja: Kako smo jurili američke avione po Siriji
"Ruski piloti uvek su uspevali da u sirijskom vazdušnom prostoru budu iza protivničkih aviona prilikom susreta sa lovcima koalicije koju predvode SAD", izjavio je ruski pilot nakon što je primio državnu nagradu od predsednika Putina u Kremlju.
- Prilikom susreta u vazduhu sa našim partnerima iz zapadne koalicije, uvek smo uspevali da, što bi rekli piloti, budemo ’"a njihovom repu", što predstavlja pobedu - rekao je major vazduhoplovnih snaga Maksim Makolin.
Takozvano "zaostajanje", kada je "nos" aviona koji napada uperen ka "repu" protivničkog aviona, smatra se optimalnom pozicijom u borbama u vazduhu i omogućava avionu koji je iza niz opcija, od povećanja ili održavanja rastojanja bez prekomerne paljbe, do slobodnog napada na protivnički avion sa bezbedne pozicije, u takozvanom "mrtvom uglu" letelice koja mu je na meti.
Makolin je postao jedan od 14.000 ruskih vojnika koji su primili državna odlikovanja zbog pokazane hrabrosti i profesionalizma tokom dvogodišnje kampanje Ruske Federacije u Siriji.
Pročitajte još:
* Amerikanci zabrinuti: Ne možemo protiv ruskog lovca
- Ovo odlikovanje oslikava veliki rad tokom misija u sirijskom vazdušnom prostoru. Mislim da sam osvetio ruskog heroja, potpukovnika Olega Peškova i sve druge koji se nisu vratili iz Sirije - rekao je Makolin.
Bombarder Su-24 kojim je upravljao Peškov oborila je turska avijacija 24. novembra 2015. godine. Pilot je uspeo da se katapultira iz zapaljene letelice, ali su ga ubili teroristi u Siriji. Ankara je poručila da je ruski avion napadnut jer je povredio vazdušni prostor Turske, ali je Moskva odbacila ove tvrdnje.
Ruska vazdušna kampanja u Siriji bila je znak podrške antiterorističkim naporima sirijske vlade i trajala je od 15. septembra 2015. do decembra 2017. Uprkos tome što su borbu protiv terorizma nazivali svojim prioritetom u Siriji, avioni koalicije predvođene SAD učestalo su pokušavali da spreče ruske pilote da izvrše svoje misije, ocenila je ruska vojska.
Incidenti u vazduhu dešavali su se uprkos specijalnoj "liniji za izbegavanje konflikata", uspostavljenoj između ruske i američke avijacije u Siriji. Iz Ministarstva odbrane poručeno je da ta komunikacija nije dala željene rezultate zbog toga što SAD nisu bile voljne da podele svoje planove za borbene operacije u vazduhu.
U jednoj od poslednjih "epizoda", ruski lovac Su-35S bio je poslat da otera američkog lovca F-22 koji je, kako je navelo Ministarstvo odbrane, izvodio "opasne manevre" u blizini ruskih bombardera koji su se pripremali da gađaju bazu Islamske države zapadno od Eufrata 23. novembra.
Na svečanoj ceremoniji u Kremlju, kojoj je prisustvovalo oko 600 ruskih vojnika, Putin je rekao da je nacionalna vojska "izvanredno obavila zadatke u Siriji". Predsednik je takođe pozvao na minut ćutanja za ruske vojnike koji su izgubili živote tokom kampanje u Siriji.
- Uvek ćemo se sećati naših drugova koji su stradali u borbi obavljajući svoje dužnosti. Umrli su braneći Rusiju… Mlada generacija oficira i vojnika odrastaće poučena njihovim primerom - rekao je Putin. Prema nekim procenama, 39 ruskih vojnika ubijeno je tokom operacija u Siriji.
Rusija se uključila u situaciju u Siriji na zahtev predsednika te zemlje Bašara el Asada, i odigrala je ključnu ulogu u borbi protiv Islamske države, Nusra fronta i drugih terorističkih grupa u toj zemlji.
Prema navodima Ministarstva odbrane, oko 60.000 militanata je eliminisano tokom operacija. Sredinom decembra Putin je posetio rusku bazu Hmejmim u Siriji i objavio povlačenje ruskih trupa iz te zemlje.