Merkelova i Oland za više "brzina"
Obuzeti dramatičnim zapletima u predizbornoj kampanji, francuski mediji jedva da su pomenuli sastanak lidera Francuske, Italije, Nemačke i Španije i njihov dogovor da budućnost Evropske unije bude zasnovana na modelu Evrope u više brzina.
Istorijski događaj?
I pored toga što je samit prošao bez medijske pažnje, moguće je da će ovaj događaj ući u istoriju kao prekretnica.
Nije slučajno predsednik Francuske Oland primio nemačku kancelarku Merkel i predsednike vlada Španije i Italije - Rahoja i Đentilonija, tamo gde se Evropa okupila posle Prvog svetskog rata - u raskošnom ambijentu dvorca Versaj kod Pariza, sa fanfarama, konjicom i republikanskom gardom.
Pročitajte još:
* Politički "Survajver": Ko će pobediti u rijalitiju koji može da promeni svet?
Evropa u više brzina zapravo je model asimetrične federacije sa takvom unutrašnjom arhitekturom koja bi na okupu održala i federaliste i suvereniste. Evropsko jezgro od četiri zemlje iz Versaja udružiće se kroz zajedničku poresku, energetsku, socijalnu, spoljnu i bezbednosnu politiku.
Šta će sve ovo u praksi značiti lakše može da se shvati ako se zamisle koncentrični krugovi o kojima je nedavno govorio predsednik Evropske komisije Junker.
Što je manje oblasti koje jedna zemlja deli sa evropskim jezgrom, to je evropski krug u kome se ta zemlja nalazi - periferniji.
Englezi uvek bili protiv
Reč je o modelu koji je Francuska nezvanično predlagala i ranije.
Ovoj ideji naročito se uvek suprotstavljala Velika Britanija.
London je uvek zagovarao Evropsku zajednicu i Evropsku uniju kao zajedničko tržište, ali je odbacivao i pomisao na političku naddržavnu zajednicu.
- Treba da imamo hrabrosti da prihvatimo da neke zemlje napreduju brže, a neke sporije - rekla je kancelarka Merkel, podržavajući Evropu u više brzina.
Detalji buduće unutrašnje arhitekture EU još nisu poznati, ni dogovoreni.
Četvorka iz Versaja je deo evrozone.
Nemačka je jedina finansijski stabilna, a ostale tri zemlje su njeni dužnici. Šta će dužnici tražiti od Nemačke, a šta ona od njih - to još ne znamo.
Cilj je da se oformi jezgro znatno manjeg formata nego sadašnja EU. To jezgro bi činili predstavnici zemalja članica koji bi se direktno dogovarali kao sada u Versaju, bez posredovanja evropske administracije.
U ovoj perspektivi, evropske institucije mogle bi da izgube na značaju i ovlašćenjima, a beskrajni evropski samiti "poslednje šanse" - bili bi efikasni sastanci.