Šojguova sajber vojska - pametna, stručna i efikasna
SAD imaju najmoćniju sajber armiju, koja ima 9.000 "vojnika". Finansiranje takve vojske, prema procenama stručnjaka, staje oko sedam milijardi dolara. Ruska armija formirala je jedinice za informacione operacije. Detalji o sajber jedinicama drže se u strogoj tajnosti, ali vojni stručnjaci tvrde da će njihov zadatak biti otkrivanje i suzbijanje pretnji koje dolaze spolja i unutar zemlje, otkrivanje sajber sabotaža i "diverzija" u sredstvima informisanja, kao i suprotstavljanje hakerskim napadima.
Pobeda bez prolivanja krvi
Vojska za informacione operacije, navode stručnjaci, tesno će sarađivati i sa drugim strukturama Ministarstva odbrane, ali i Federalnom službom bezbednosti i Spoljnom obaveštajnom službom.
Ministar odbrane Sergej Šojgu je ovog meseca po prvi put otvoreno o tome govorio. On je obelodanio da je ruska armija formirala jedinice za informacioni rat, koje su snažnije i znatno efikasnije od bilo kojih do sada koje su se bavile kontrapropagandom. On smatra da ruska propaganda mora biti "pametna, stručna i efikasna".
Po mišljenju bivšeg načelnika Generalštaba, generala Jurija Balujevskog, u sadašnjim uslovima informaciona borba prelazi u prvi plan. Pobeda nad protivnikom u ovoj borbi može biti mnogo važnija od pobede u klasičnom vojnom sukobu, jer se ona vodi bez prolivanja krvi, a ima izuzetan efekat, koji pogađa i parališe sve organe vlasti neprijateljske zemlje.
Rusija treba da prestane da se pravda
General-pukovnik u penziji Leonid Ivašov ističe da Rusija treba da prestane da se pravda, već da natera Zapad da pređe u odbranu i da sprovodi operaciju protiv njegovih laži.
- Svaki rat, a mi danas govorimo o sajber ratu, predviđa defanzivne i ofanzivne operacije, a nanosiće se i kontranapadi. Preduzimaće se i preventivne mere. Takođe, važno je istaći da će ova vojska biti aktivna i kada je reč o terorističkim sajber pretnjama - kaže Ivašov.
- U suštini, stvaranje tih sajber jedinica je odgovor Ministarstva odbrane na formiranje sajber komande u SAD. Ruska vojska za informacione operacije biće znatno manja, ali po efikasnosti će moći da im se suprotstavi, jer Rusija u tom smislu ima veliki potencijal - dodaje Ivašov.
Kinezi i Britanci troše bogatstvo na sajber armiju
Međunarodna analitička agencija "Zekurion" objavila je da Rusija ulazi u pet zemalja sa najmoćnijom sajber armijom.
Posle Amerike, na drugom mestu je Kina, čija sajber armija ima oko 20.000 ljudi, a da Vlada za takvu strukturu izdvaja milijardu i po dolara. Treće mesto zauzima Velika Britanija, koja na 2.000 sajber vojnika troši 450 miliona dolara godišnje, a četvrto Južna Koreja, čija sajber vojska ima 700 ljudi, što državu košta 400 miliona dolara.
Rusija se našla na petom mestu. Analitičari navode da u ruskoj sajber vojsci služi oko 1.000 hakera, za koje se izdvaja 300 miliona dolara godišnje.