Američki lovac spreman za okršaj sa ID-om, Kinom i Rusijom
Američki avion tipa F-35 mogao bi da se uskoro nađe u borbama s Islamskom državom, ali i u rejonu Baltika kao jedan od elemenata za odvraćanje Rusije, odnosno na Pacifiku gde bi bio raspoređen naspram kineskih snaga.
Kada će F-35 biti uključen u borbe protiv Islamske države (ID)? Čelnici američkog vazduhoplovstva kažu da je avion spreman da u "svakom trenutku" stupi u borbu, po zahtevu komandanata tekućih operacija.
Spreman za akciju
Američki avion tipa F-35 mogao bi da se uskoro nađe u borbama s Islamskom državom, ali i u rejonu Baltika kao jedan od elemenata za odvraćanje Rusije, odnosno na Pacifiku gde bi bio raspoređen naspram kineskih snaga.
- Naš proces upravljanja snagama je globalnog karaktera. Upotreba aparata F-35 na Bliskom istoku još uvek nije došla na red. Da je komandatima taj avion neophodan, tražili bi njegovu upotrebu - kaže general Herbert J. Karlajl, zvani Jastreb, šef Komande za vazdušne operacije pri američkoj vojsci.
Pročitajte još:
* Ruski bombarderi u "sukobu" sa američkim razaračem
* Sateran u ćošak: Zašto je Tramp baš sad tražio od Rusije da vrati Krim?
- Do borbenog razmeštanja F-35 može da prođe još nekoliko godina, ali činjenica da je ovaj avion proglašen operativnim svakom komandatu daje mogućnost da pozove na njegovu upotrebu - dalje objašnjava Karlajl .
To uključuje i tekuće operacije protiv ID-a. Iako američka koalicija uživa potpunu vazdušnu dominaciju nad Irakom i Sirijom, F-35 bi mogao da bude koristan zbog svojih laserski navođenih raketa vazduh-zemlja, kao i GPSom navođenih bombi kojima avion raspolaže.
Pored Bliskog istoka i Evrope, Karlajl je pomenuo i Pacifik kao mesto budućeg rasporeda F-35, u okviru onoga što američko vazduhoplovstvo naziva "regionalnim sigurnosnim paketima“.
- Reč je o raspoređivanju borbenih grupa od po 4 broda. Oni se, praćeni odgovarajućom vazdušnom podrškom, razmeštaju u bilo koje svetsko žarište u veoma kratkom roku - izjavio je portparol borbene komande američkog vazduhoplovstva Bendžamin Njuel.
Karlajl je eventualno raspoređivanje F-35 u Evropu uporedio s pređašnjim razmeštanjem F-22 Raptora.
- Kada smo prošle jeseni poslali Raptore, bio je to veoma jasan signal Rusiji. Slanje F-35 bi dodatno osiguralo naše saveznike i poslužilo kao sredstvo odbijanja potencijalnih agresora. Ne radi se ni o kakvoj provokaciji - dodaje Karlajl.
F-35 smrt za kopnene mete
On je F-22 Raptor okarakterisao kao najbolji lovac na svetu, a F-35 kao najbolji avion za napade na kopnene mete.
Pored odbijanja potencijalnog agresora, F-35 bi imao i aktivnu borbenu ulogu.
- On bi bio naširoko korišćen u misijama koje uključuju napade na kopnene položaje neprijatelja, udare na linije snabdevanja i infrastrukturu, kao i u misijama osiguravanja vazdušne nadmoći - objašnjava Karlajl.
U eventualnim napadima na ID, došlo bi do borbenog testiranja više različitih karakteristika novog aviona, uključujući i njegov top od 25mm.
Povećani broj aparata F-35 dovešće do usavršavanja taktičke, tehničke i proceduralne strane njegove borbene upotrebe.
- F-35 je u potpunosti spreman za borbu, a naredni cilj je povećavanje broja ovih aviona u upotrebi kako bi se formirale čitave operativne eskadrile. Formiranje eskadrila bi omogućilo obučavanje adekvatnog broja pilota i njihovo usavršavanje na novom avionu - objašnjava Njuel.
Da bi do svega navedenog došlo, neophodno je formirati dve vazdušnje flote od ukupno 144 aviona podeljenjih u 6 eskadrila.