PIH: Izraelci ranije znali za prevaru
Izraelska tajna služba Šin Bet je, prema informacijama Špigl-onlajna, imala ulogu u skandalu sa izduvnim gasovima tako što je još pre izbijanja afere raspolagala dopisom u kojem su američke službe znatno ranije obavestile tadašnjeg šefa Folksvagena Martina Vinterkorna o prevari.
U jednom susretu Ferdinanda Piha sa bivšim izraelskim ambasadorom Avijem Primorom krajem februara 2015. godine je ovaj tadašnjem šefu Nadzornog odbora pokazao dotični dokument. Primor je bio u pratnji dvojice saradnika, koji su trebali da provere sigurnost podataka u koncernu. Jedan od njih bio je bivši šef izraelske tajne službe Šin Bet, Juval Diskin, što je Špiglu potvrdio i anonimni visokorangirani menadžer nemačkog koncerna.
Pih je prilikom davanja izjave pred državnim tužilaštvom u Braunšvajgu, u decembru prošle godine, rekao da je, pošto je video dokument, početkom marta o tome obavestio šefa koncerna Vinterkorna. Ovaj ga je uveravao da takav dopis ne postoji. Kasnije je, rekao je Pih, informisao o tome članove Nadzornog odbora, premijera Donje Saksonije Štefana Vajla, Bernda Osterloha, bivšeg šefa sindikata IG-metal Bertolda Hubera i Volfganga Poršea. Sva četvorica članova kontrolnog gremijuma su se žestoko branila protiv ovih optužbi.
Premijer Donje Saksonije Štefan Vajl je odbacio kao "neistinite i neproverene" tvrdnje Ferdinanda Piha da je Nadzorni gremijum koncerna na vreme obavešten o dizel-skandalu. On je rekao da to nije samo njegova ocena, nego i rezultat nezavisne istrage američke advokatske kancelarije "Džons Dej". Ujedno je izrazio žaljenje da "čovek sa neospornim zaslugama, poput Piha, poseže za sredstvima koje mogu da se označe samo kao - lažne vesti".
Dizel-skandal je obelodanjen od strane američkih službi tek u septembru 2015. godine.