Drastično obaraju cene dizelaša, ko će najviše da strada?
Pojedine zemlje i gradovi već su najavili uvođenje zabrana za dizelaše i benzince, međutim ove mere s uvođenjem kreću tek 2025, pa i 2040. godine. Mnogo veću neposrednu pretnju dizelašima predstavlja odluka koju će sud u Nemačkoj doneti ovog četvrtka.
Naime, kako prenosi Tportal, nakon što je Folksvagen pre tri godine priznao varanje na testovima emisije izduvnih gasova, ekološko udruženje DUH u Štutgartu je tužilo Dizeldorf zbog nedopuštenog nivoa čestica u vazduhu koje nadilaze propise EU.
Pročitajte još:
* Da li "umire" dizel u SAD? Ne bi se baš reklo...
* Zar i Mercedes? Ništa nije sveto - i Dajmler uhvaćen u prevari
Nakon što je sud u Štutgartu odobrio uvođenje zabrane saobraćaja dizel automobilima kao meru za osetno smanjenje štetnih čestica u vazduhu, savezne pokrajine s jakom automobilskom industrijom žalile su se na odluku, i slučaj dovele do Saveznog vrhovnog suda koji bi ovu odluku mogao da učini konačnom.
Analitička kuća Evercore ISI procenjuje kako bi u tom slučaju pad vrednosti polovnih vozila za 5 odsto mogao proizvođačima automobila doneti gubitak od 1,6 milijardi evra.
Pritom analitičari u Bernstein Researchu veruju kako bi najteže stradali Pežo i Reno koji imaju najveći deo dizelaša u flotama. Dajmlerovu globalnu flotu čini 38 odsto dizelaša, BMW-ovu 35 odsto, a Folksvagenovu paletu proizvoda, prema izveštaju iz 2016, čini tek 26 odsto dizelaša.
Podsetimo, nije samo VW varao. I japanski Nisan je još jedan u nizu proizvođača automobila koji su varali na testovima o emisiji štetnih izduvnih gasova iz svojih vozila.
Nemački proizvođač luksuznih automobila Dajmler manipulisao je emisijama štetnih gasova u gotovo milion automobila sa dizel motorom, javljaju nemački mediji. Sumnja se da je Dajmler u svoja vozila instalirao uređaj koji pokazuje značajno manju emisiju azotnih oksida, ali samo u slučaju kada je automobil podvrgnut strogim testovima u laboratorijskim uslovima.