Radna mesta ne smeju biti ugrožena
Trgovinski rat bio bi propast za sve, ocenjuje nadležni evropski komesar Cecilija Malmstrem, dodajući da bi to bila propast sa nepredvidivim posledicama za svet, Evropu, SAD i Kinu.
Ona je, u izjavi bečkom dnevniku "Kurir", istakla da je još rano ocenjivati s tim u vezi odgovarajuće najave predsednika SAD Donalda Trampa. On je raskinuo transpacifički sporazum, a onaj o slobodnoj trgovini sa EU stavio na led. Američki predsednik namerava i da ispregovara iznova sporazum o privrednom savezu sa Kanadom i Meksikom (NAFTA).
Glasa 38 skupština
Potpuna primena CETA sporazuma može da započne tek kada ga nacionalni i regionalni parlamenti budu ratifikovali, ukazala je ona podsećajući da se radi o 38 skupština.
Malmstrem je kazala da su EU mnoge zemlje, proteklih nedelja, kontaktirale, kako bi se ubrzali pregovori o sporazumu o slobodnoj trgovini.
"Interesovanje je postalo veće. Naša trgovinska agenda obuhvata 20 država, među kojima su Meksiko, Japan, Australija, Argentina, Brazil...
Sa Kinom, jedinim teškim partnerom, pregovaramo o investicionom sporazumu. Radi se o međusobnom pristupu tržištima, transparentnosti i fer konkurentnosti. Naša radna mesta ne smeju biti ugrožena", poručila je ona.
Kada je reč o trgovinskom sporazumu EU sa Kanadom (CETA), Malmstrem je podvukla da mnoge tvrdnje koje se iznose jednostavno nisu istinite.
Kao primer navodi da CETA neće omogućiti dolazak genetski manipulisanih proizvoda u Austriju, kao ni hormonalno tretirano meso.
Ono što je zabranjeno u EU, ostaće i dalje zabranjeno, naglasila je Malmstrem.
S tim u vezi je istakla da i ekološki i socijalni standardi neće biti menjani, a da pri tom nije tačno i da će sektor usluga morati da bude privatizovan.
Malmstrem se nada da će Evropski parlament naredne nedelje dati odobrenje za CETA. Potom će uslediti glasanje u kanadskom parlamentu, kako bi sporazum mogao da se, privremeno, primenjuje od početka marta, ali bez zaštite investitora.