DW: Najbolje objašnjenje "Tramp" fenomena
Donald Tramp nema političke ciljeve osim da oduševi i mobiliše ljude. To je opasno jer neprestano mora da prekoračuje granice
To kaže u intervjuu za Dojče vele njujorški profesor Rodžer Berkovic, nekadašnji učenik čuvene Hane Arent.
Tokom cele predizborne kampanje za predsedničke izbore u SAD posezalo se za teorijom jevrejske filozofkinje Hane Arent (1906-1975) kako bi se dešavanja tokom kampanje mogla bolje razumeti. Ona je pobegla od nacističkog režima u Nemačkoj najpre u Francusku, a potom i u SAD.
Poznata je postala pre svega tokom njenog prisustva sudskom procesu protiv Adolfa Ajhmana u Jerusalimu. Njene reportaže i kasnije knjiga "Ajhman u Jerusalimu - studija o banalnosti zla" izazvala je širom sveta žestoku debatu među intelektualcima i onima koji su preživeli holokaust.
Arent je do kraja svog života pokušavala da drugima pojasni kako je moglo doći do holokausta.
Pročitajte još:
* Uvid u Trampov zdrastveni karton: Evo zbog čega pije lekove
U knjizi "Izvori totalitarizma" bavila se saučesništvom običnih ljudi u strahotama.
Rodžer Berkovic, profesor i šef Centra Hana Arent za politiku i humanost na koledžu Bard u Njujorku smatra da je ova knjiga, s obzirom na trenutnu političku klimu u SAD, aktuelnija nego ikada. Berkovic je bio učenik Hane Arent.
- Tramp, prema njenom shvatanju, doduše ne bi bio totalitarni vladar, ali otelotvoruje elemente totalitarizma. Ona je bila ubeđena da je jedan od osnovnih elemenata totalitarizma to da se bazira na jednom pokretu. Pokret pri tome ne teži stvarnom političkom cilju.
Portparol jednog pokreta
- Tramp je samog sebe nazvao portparolom jednog pokreta. To je vrlo opasna pozicija za jednog političara. Jer to znači da je njemu važnija mobilizacija stanovništva nego postizanje određenog cilja. Ja ne znam da li on to razume i smatra važnim. Ko zna uopšte koju politiku on želi da sprovede kada on svoje mišljenje menja svaki dan. Njegov interes se više sastoji u tome da oduševi ljude i mobiliše ih. On to koristi, a to je opasno jer neprestano mora da prekoračuje granice. Svaki put kada nešto postigne mora naći nešto novo što dovoljno prelazi granice i što je dovoljno šokantno kako bi ljude i dalje oduševljavao i mobilisao - kaže Berkovic.
Stabilan svet laži
Kaže i da je Hana Arent u knjizi “Izvori totalitarizma” pisala podrobno o poreklu totalitarizma u modernom društvu.
- To nas dovodi do mogućnosti da razumemo Trampa: On ljudima pruža stabilan svet laži. To sigurno predstavlja određenu ironiju jer Trampove lako razumljive fantazije se baziraju upravo na nepostojanosti. On laže i menja svoje mišljenje redovno. On ima opasne poglede i karakterne crte. Oni do sada još nisu posebno fašistički ili totalitarni, ali oni bi to lako mogli postati ako ne budemo budni - ističe Berkovic.
A posle Trampa...
Opasnost s kojom smo suočeni je Trampova celokupna ravnodušnost prema realnosti i značaju reči, smatra sagovornik Dojče velea.
- On može danas da kaže jedno i onda sutra nešto sasvim drugo i da istovremeno ospori ono što je juče rekao. Tako nastaje rizik od ciničnog odnosa prema javnom diskursu i zajedničkom javnom svetu. Tako je sasvim moguće da se nakon Trampa pojavi neko ko je mnogo lošiji od Trampa - zaključuje Berkovic.